Giełdy w Europie: nieczynne rynki w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Austrii, Grecji, Irlandii
Na giełdach w zachodniej Europie małe zmiany indeksów. W poniedziałek w regionie brakuje inwestorów z wielu państw - z powodu święta nieczynne są rynki m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Danii, Austrii, Grecji i Irlandii. Ten tydzień może być jednak burzliwy - podają maklerzy.
2017-06-05, 10:31
"Na rynkach rozpoczynający się tydzień może być jednym z najbardziej burzliwych jak do tej pory w 2017 roku" - ocenia Chris Zaccarelli, główny analityk inwestycyjny w Cornerstone Financial Partners.
"Trio" wydarzeń potecjalnie destabilizujących rynki to: przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey’a, wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii i posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego - wszystko w czwartek - wskazuje Zaccarelli.
WARNER CHCE TO WIEDZIEĆ
Chcę się dowiedzieć, jakiego rodzaju naciski próbował wywierać na b. szefa FBI Jamesa Comeya prezydent Trump – oświadczył w niedzielę szef senackiej komisji wywiadu, Mark Warner. Zdymisjonowany 9 maja Comey ma zeznawać przed komisją w czwartek.
"Zależy mi na ustaleniu, czy te naciski były dopuszczalne czy też były całkiem niewłaściwe, a także, ile rozmów na ten temat Comey odbył z prezydentem" – powiedział Warner, przedstawiciel Partii Demokratycznej w Senacie, w niedzielnym programie "Wobec Narodu" (Face to Nation) nadawanym przez stację CBS.
Były szef FBI James Comey stawi się przed senacką komisją wywiadu 8 czerwca. Ma zeznawać ws. ingerowania Rosji w kampanię prezydencką w USA w 2016 roku oraz podejrzeń o kontakty osób z otoczenia prezydenta Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla.
Comey, który nadzorował śledztwo ws. rosyjskich wątków i na początku maja został niespodziewanie zwolniony ze stanowiska szefa FBI przez prezydenta Trumpa, będzie zeznawał na temat śledztwa oraz rozmów z szefem państwa.
"Chyba +sezon huraganów+ w USA rozpocznie się w tym roku dużo wcześniej niż normalnie - zwłaszcza dla administracji prezydenta Donalda Trumpa" - mówi Zaccarelli.
WIELKA BRYTANIA ZNÓW ZAATAKOWANA
W wyniku sobotniego zamachu w Londynie zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych. Niektórzy ranni są w stanie krytycznym.
W sobotę wieczorem zamachowcy najpierw wjechali samochodem w ludzi przebywających na moście London Bridge w centrum miasta, a następnie wysiedli z pojazdu i zaatakowali przechodniów nożami w pobliżu targu Borough Market.
Brytyjska policja, która prowadzi śledztwo w sprawie sobotnich ataków terrorystycznych w Londynie, zatrzymała "pewną liczbę osób" po wkroczeniu w poniedziałek we wczesnych godzinach rannych na teren dwóch posesji we wschodniej części miasta.
To już trzeci zamach na terenie Wielkiej Brytanii w ciągu trzech miesięcy. Od ataku w pobliżu Mostu Westminsterskiego w marcu br., służbom udało się powstrzymać pięć innych ataków.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma w poniedziałek uczestniczyć w posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA, żeby omówić reakcję władz na kolejny zamach terrorystyczny w kraju.
W Wielkiej Brytanii zostanie wznowiona kampania przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi, zawieszona w niedzielę w związku z zamachem.
ROPA ZYSKUJE NA WARTOŚCI - PRZEZ KATAR
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,6 proc., po najmocniejszym tygodniowym spadku notowań od miesiąca. Ropie pomaga fakt, że Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały kontakty dyplomatyczne z Katarem, a to spowodowało wzrost napięcia geopolitycznego w tym regionie świata.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,42 USD, po zwyżce o 76 centów, czyli 1,6 proc.
Arabia Saudyjska ogłosiła w poniedziałek, że jednostki katarskie zostaną wykluczone z koalicji walczącej z ekstremistami w Jemenie. W poniedziałek Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem w związku ze wspieraniem przez to państwo terroryzmu.
W ślad za Arabią Saudyjską stosunki dyplomatyczne z Katarem zerwały też Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn.
Krok ten jest konsekwencją domniemanego ataku katarskich hakerów na tamtejszą agencję prasową, która opublikowała szereg kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru nt. Iranu, Izraela oraz innych państw regionu.
Oburzone tymi komentarzami państwa sąsiadujące z Katarem zablokowały nadawanie mediów, w tym telewizji Al-Jazeera emitującej swe programy ze stolicy Kataru, Dohy.
Bogaty w surowce energetyczne Katar jest jednym z najbogatszych krajów na świecie.
W PONIEDZIAŁEK PMI W USŁUGACH Z WIELU KRAJÓW I INNE DANE
Inwestorzy poznają w poniedziałek końcowe wyliczenia wskaźnika PMI w usługach w maju: we Francji (9.50), Niemczech (9.55), strefie euro (10.00), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45).
W USA będzie też opublikowana informacja o wydajności produkcji i jednostkowych kosztach pracy w I kwartale - końcowe dane (14.30), wskaźnik ISM poza przemysłem w maju (16.00), zamówienia w przemyśle w IV (16.00), oraz zamówienia na dobra trwałego użytku w IV (16.00).
Z USA NEGATYWNE ZASKOCZENIE
Graczy rynkowych negatywnie zaskoczył piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy za maj.
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju wzrosła o 138 tys. wobec 174 tys. przed miesiącem, po korekcie z 211 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 4,3 proc. wobec 4,4 proc. w kwietniu. Dwumiesięczna rewizja liczby miejsc pracy wyniosła -66 tys.
Oczekiwano bezrobocia na poziomie 4,4 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 182 tys.
"Po danych z rynku pracy w USA wielu inwestorów może zrobić krok do tyłu, aby ocenić, jak wygląda globalna gospodarka" - mówi Jemmy Paul, dyrektor inwestycyjny w PT Sucorinvest Asset Management.
"Atak terrorystyczny w Londynie też może być dla graczy rynkowych takim powodem do wycofania się z rynku" - dodaje.
PAP, jk
REKLAMA