Kryzys w Zatoce Perskiej: Katar odcięty od świata, chce negocjować

Katar deklaruje gotowość do negocjacji w związku z kryzysem dyplomatycznym w Zatoce Perskiej. Minister spraw zagranicznych tego kraju rozmawiał na ten temat telefonicznie ze swoim odpowiednikiem w Kuwejcie.

2017-06-06, 12:25

Kryzys w Zatoce Perskiej: Katar odcięty od świata, chce negocjować

Posłuchaj

Samoloty z krajów arabskich nie lądują w Katarze - relacja Anny Dudzinskiej z Dubaju (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Jemen, Libia i Bahrajn i Malediwy zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając to państwo o wspieranie terrorystów. Wstrzymana została wymiana transportowa między tymi krajami a Katarem, co w praktyce odcięło to państwo od świata. Władze w Dosze twierdzą, że ta niesprawiedliwa decyzja została oparta na fałszywych informacjach.

Samoloty z krajów arabskich nie ląduja w Katarze

Żaden samolot z Arabii Saudyjskiej, Bahrainu, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie wyląduje w Katarze.

Od godziny 4 rano czasu środkowoeuropejskiego żaden z przewoźników nie lata do tego popularnego portu przesiadkowego. Cztery linie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich: Etihat, Emirates, Flaydubai i Air Arabia zawiesiły loty i refundują bilety. Do stolicy w Dosze można nadal dostać się, lecąc przez Oman lub Kuwejt.

Konsekwencje zaostrzenia stosunków w Zatoce Perskiej dotkną także Qatar Airlines. Katarski przewoźnik nie będzie mógł korzystać z przestrzeni powietrznej nad Arabią Saudyjską czy Egiptem, co oznacza, że by dolecieć do Afryki czy Azji, będzie musiał korzystać z drogi okrężnej. Port lotniczy w Dosze jest wykorzystywany jako port przesiadkowy przez pasażerów z Europy i Azji. Ekonomiści podkreślają, że zwiększenie zużycia paliwa doprowadzi do podwyższenia cen biletów lotniczych.

REKLAMA

Chodzi o niedawne porozumienie w sprawie eksportu gazu?

Szef dyplomacji Kataru Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani dzwonił w tej prawie do swojego odpowiednika w Kuwejcie Sheikh Sabah Al-Ahmad Al-Jabera. Kuwejt utrzymuje bowiem stosunki dyplomatyczne z Katarem. Minister spraw zagranicznych bojkotowanego państwa poprosił szefa dyplomacji Kuwejtu, by ten "kontynuował komunikację ze stronami konfliktu i starał się rozwiązać ten problem".

Izraelski dziennik “Haaretz” napisał w poniedziałek, że prawdziwym powodem kryzysu może być zawarte niedawno porozumienie w sprawie eksportu gazu między Katarem a Iranem skonfliktowanym z wieloma krajami sunnickimi na Bliskim Wschodzie.

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej