Rząd przyjął projekt uszczelniający program "Rodzina 500+"

Rząd przyjął we wtorek projekt likwidujący "nieliczne, ale jednak niepożądane" zjawiska dotyczące programu "Rodzina 500+" - poinformowało CIR. Doprecyzowane zostaną m.in. przepisy dot. przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka.

2017-06-06, 15:23

Rząd przyjął projekt uszczelniający program "Rodzina 500+"
Materiał informacyjny dotyczący programu "Rodzina 500+". Foto: IAR

Posłuchaj

Rząd o budżecie, płacy minimalnej i emeryturach. Relacja Sylwii Białek (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Główne zasady programu "Rodzina 500+" pozostaną takie jak dotychczas, projekt przewiduje jednak zmiany, które - jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu - "zlikwidują nieliczne, ale jednak niepożądane zjawiska".

Ma on m.in. zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Jeśli nastąpiłoby to przed upływem 3 miesięcy, nie byłoby traktowane jako utrata dochodu.

Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się 1 października 2017 r.

Wyeliminowane mają też zostać przypadki niezgodnego ze stanem faktycznym deklarowania przez rodziców samotnego wychowywania dziecka, aby wyłączyć drugiego rodzica ze składu rodziny i jego dochodu. W projekcie zaproponowano dla osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka wymóg ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.

REKLAMA

Ponieważ prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce, projekt przewiduje, że w przypadku wątpliwości co do spełnienia warunku zamieszkiwania, gmina będzie mogła wezwać osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze do osobistego złożenia, w wyznaczonym terminie, odpowiednich wyjaśnień.

Wypłata świadczenia zostanie wstrzymana, jeżeli osoba nie udzieli wyjaśnień. W przypadku zaś udzielenia wyjaśnień, świadczenie wychowawcze wypłaca się od miesiąca, w którym wpłynęły wyjaśnienia, do końca okresu, w którym przysługuje świadczenie wychowawcze, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie.

Zaproponowano, aby nowe przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2018 r.

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej