Obligatariat obywatelski
Obligatariat obywatelski to metoda oszczędzania, która aktywizuje inwestorów indywidualnych, a jednocześnie wprowadza na rynek kapitałowy złożone, interesujące z punktu widzenia możliwych zysków, instrumenty finansowe, w tym przypadku obligacje przedsiębiorstw.
2017-06-07, 16:06
Posłuchaj
We wszystkich typach obligacji w Polsce mamy niespełna 15 proc. zgromadzonych aktywów, pozostała część znajduje się na rynku bankowym. W Stanach Zjednoczonych jest odwrotnie, 85 proc. aktywów jest zgromadzonych w obligacjach.
− To pokazuje, że nasz rynek nie jest złożony, można go określić jako bardzo prosty - zaznacza Wojciech Nagel, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych.
Dlatego istotą niedawno zawartego porozumienia między Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, a Giełdą Papierów Wartościowych, jest stworzenie podstaw dla obligatariatu obywatelskiego, który skupiałby w sobie zainteresowanie Polaków inwestowaniem w instrumenty finansowe dające wyższą stopę zwrotu, w porównaniu z lokatami bankowymi.
Z drugiej strony, można spojrzeć na obligatariat obywatelski jako na metodę łączenia aktywności społecznej i ekonomicznej inwestorów i instytucji finansowych.
REKLAMA
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych jest ruchem społecznym drobnych inwestorów o coraz większym znaczeniu, i stąd pomysł na to, aby wraz z GPW podjąć działania na rynku finansowym. Oba te podmioty, chcąc rozwinąć obligatariat obywatelski i zwiększyć możliwości inwestowania, zamierzają zachęcać inwestorów do tego, aby odchodzili od prostych metod takich, jak lokaty bankowe, na rzecz ciekawszych bardziej profitowych instrumentów finansowych.
− Obligacje przedsiębiorstw mają przed sobą przyszłość - podkreśla Wojciech Nagel.
Analizując tegoroczne obroty giełdowe, w odniesieniu do poszczególnych instrumentów finansowych, widać, że rok do roku, o około 15 proc. wzrosło zainteresowanie instrumentami pochodnymi. Odbywająca się obecnie debata emerytalna wskazuje na to, że będziemy mieli nowe formy oszczędzania w dodatkowych ubezpieczeniach emerytalnych, tak zwany " czas po OFE". Obligacje przedsiębiorstw wydają się być w tym kontekście, wartym docenienia mechanizmem oszczędzania w perspektywie emerytalnej. Trzeba oczywiście pamiętać, że inwestowanie zawiera w sobie element ryzyka. Nie ma gwarancji otrzymania wysokiej stopy zwrotu, bo w obszarze rynku koniunktury kapitałowe bywają zmienne.
Również obligacje państwowe były zawsze dobrym, płynnym instrumentem finansowym. W połowie lat dziewięćdziesiątych obligacje objęte były ulgą podatkową, co dodatkowo skłaniało obywateli do ich zakupu. Być może nastał czas, aby znowu szukać pewnych zachęt na rynku kapitałowym, i tym samym w większym stopniu umożliwiać osiąganie określonych profitów w rozliczeniach z fiskusem.
REKLAMA
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA