Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji w Warszawie. Nabywca wyłożył ponad 3 mln zł

Obraz "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki z 1861 r. został sprzedany na aukcji w Warszawie za 3 miliony 200 tysięcy złotych. Anonimowy nabywca będzie musiał uiścić jeszcze 480 tysięcy złotych opłat dodatkowych. W licytacji nie wzięła udziału żadna instytucja.

2017-06-08, 21:33

Obraz Jana Matejki sprzedany na aukcji w Warszawie. Nabywca wyłożył ponad 3 mln zł

"Zabicie Wapowskiego" przedstawia scenę tuż po walce, która odbyła się podczas uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego, kiedy to w trakcie turnieju rycerskiego wybuchła awantura między wysoko urodzonym Samuelem Zborowskim a kasztelanem wojnickim Janem Tęczyńskim. Matejko uwiecznił scenę tuż po walce, w której poległ raniony przez Zborowskiego kasztelan przemyski Andrzej Wapowski, a świadkowie wnoszą go -konającego lub już martwego- przed oblicze nowego króla, domagając się kary dla mordercy.

Obraz o wymiarach 101 na 132 cm w oryginalnej ramie jest uznawany za jeden z pierwszych, przy których Matejko wyzwolił się spod wpływów szkoły wiedeńskiej i zdecydował na wprowadzenie autorskiej koncepcji formy i kolorystyki.

"Zabicie Wapowskiego" Matejko namalował w wieku 23 lat, w okresie twórczości, kiedy nie pełnił jeszcze roli naczelnego kronikarza narodowych zrywów. W swojej pracy postawił krytyczną diagnozę narodowi polskiemu, a w szczególności rodzimej szlachcie, wytykając jej skłonność do awanturnictwa, a także zwracając uwagę na bierność i uwikłanie w sojusze przedstawicieli władzy.

Obraz wystawiono początkowo w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych Krakowie, a następnie w warszawskiej Zachęcie, skąd trafił w ręce księcia Władysława Sanguszki, który zapłacił za niego 800 florentów. Obraz ostatni raz widziano w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy znajdował się w rękach spadkobierców księcia. Następnie prawdopodobnie został wywieziony lub sprzedany.

REKLAMA

Jego odnalezienia dokonał dopiero w 2012 r. Salon Dzieł Sztuki Connaisseur. Znajdujący się w prywatnych zbiorach w Ameryce Południowej eksponat sprowadzono do Polski. Oglądać można było go na Zamku Wawelskim, a następie przekazano go do depozytu Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Na licytacji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum pojawiły się także prace Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i Stanisława Wyspiańskiego.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej