Europejski Raport o Narkotykach 2017
Jakie są najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku narkotyków? Jakie są nowe trendy w używaniu narkotyków wśród europejskich dorosłych i uczniów szkół? Jakie są szkody związane z używaniem narkotyków i co robić, aby im przeciwdziałać? Te i inne pytania zostały omówione w Europejskim Raporcie o Narkotykach z 2017 r. O wnioskach w Polskim Radiu 24 mówił Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
2017-06-09, 12:08
Posłuchaj
Jak wskazywał gość, odnotowano wzrost zgonów z powodu narkotyków. Na rynku europejskim pojawiły się nowe, syntetyczne opioidy z grupy dopalaczy. – Schodzą nasi starszy wrogowie, jak heroina, a pojawiają się alternatywy, często bardziej niebezpieczne – mówił. Artur Malczewski wyjaśniał, że są to substancje z grupy fentanyli, używane iniekcyjnie. – Problem polega na tym, że wystarczy niewielka dawka, by się odurzyć i przedawkować – zaznaczył. Podkreślił, że w ramach systemu oceny ryzyka, pod lupę wzięto trzy nowe substancje. Jeśli okażą się niebezpieczne, zostaną zdelegalizowane w całej UE. – Każdy kraj ma swoją politykę antynarkotykową i decyduje sam o sobie, z jednym wyjątkiem. Komisja Europejska może nakazać delegalizację wybranej niebezpiecznej substancji w całej Unii – tłumaczył.
W raporcie porównano również trendy używalności marihuany, który okazał się stabilny. Odnotowano natomiast spadek konsumpcji alkoholu i tytoniu.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Data emisji: 09.06.2017
Godzina emisji: 10:45
REKLAMA
REKLAMA