Zmiany w Funduszach Promocji Żywności
Od początku roku 2017 obowiązuje znowelizowana ustawa o Funduszach Promocji Produktów Rolno-Spożywczych. W wyniku nowych uregulowań zwiększona została liczba rolników wchodzących w skład komisji zarządzających Funduszami. Nowi członkowie komisji otrzymali nominacje w końcu maja. Ale to nie jedyny efekt zmian związanych z nowelizacją.
2017-06-11, 13:00
Posłuchaj
Komisje zarządzające i kwoty do zagospodarowywania tworzone są według określonych zasad, wyjaśnia Jacek Bogucki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Komisje zarządzające Funduszami są powoływane spośród przedstawicieli rolników, producentów, przetwórców, także z udziałem przedstawicieli Izb Rolniczych. Natomiast same fundusze powstają z wpłat rolników, którzy sprzedając produkty rolne, odprowadzają na ogół 0,1 proc. kwot wpłaconych rolnikom przed podmioty skupujące. W tej chwili funkcjonuje 9 funduszy – wyjaśnia rozmówca radiowej Jedynki.
Uzasadnienie zmian
Przeprowadzenie zmian w strukturze Funduszy ma swoje racjonalne uzasadnienie, podkreśla Jacek Bogucki.
- Ze względu na to, że Fundusze zasilane są z pieniędzy rolników, od dawna podnosili oni taki postulat, że udział przedstawicieli rolników jest zbyt mały w komisjach zarządzających Funduszami, że rolnicy mają zbyt mały głos w decyzjach o tym, jak środki są wydawane. W ubiegłym roku wyszliśmy temu naprzeciw, zmieniliśmy ustawę. Z proporcji 4 przedstawicieli rolników, 4 przedstawicieli przedsiębiorców i 1 przedstawiciel Izby Rolniczej zmieniliśmy to na 5:3 na korzyść rolników. W związku z tym rolnicy będą mieli silniejszy głos w dysponowaniu tymi środkami. Oczywiście dostęp do środków nadal będą miały te podmioty, które będą składały wnioski, ale rolnicy, mam nadzieję, w większym stopniu będą przyglądać się efektywności wydawania tych środków – zaznacza wiceminister.
REKLAMA
Na co środki są wydawane?
Gama możliwości skorzystania z Funduszy jest bardzo szeroka.
- Ustawa daje bardzo dużo możliwości. Może to być zarówno promowanie żywności w kraju, jak i promowanie jej poza granicami, na rynkach europejskich, na rynkach trzecich, a więc właściwie wszędzie tam, gdzie można końcowe produkty, polską żywność sprzedać, bo przecież temu mają służyć fundusze i po to zostały powołane, aby jeszcze wzmocnić promocję polskiej żywności na rynkach światowych – podkreśla Jacek Bogucki.
Warto dodać, że do kwoty przeznaczonej z danego Funduszu na realizację programu promocji można otrzymać liczące się uzupełnienie ze środków Unii Europejskiej.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA
Polecane
REKLAMA