Spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu. Główne tematy rozmów: przyszłość UE i kryzys migracyjny

Przyszłość UE, kwestie związane z bezpieczeństwem i kryzysem migracyjnym - były tematami wtorkowego spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu w Przemyślu. Strona polska chciała też pokazać niemieckim parlamentarzystom "jak działa wspólna granica UE" - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

2017-06-13, 16:28

Spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu. Główne tematy rozmów: przyszłość UE i kryzys migracyjny

- Gościliśmy prezydium Bundestagu z przewodniczącym Norbertem Lammertem w Przemyślu. Z dala od głównych centrów administracyjno-handlowych naszego kraju, z zamysłem, żeby m.in. w formie wizytacji pokazać jak działa wspólna granica Unii Europejskiej, strefy Schengen, Paktu Północnoatlantyckiego, czyli granica polsko-ukraińska - podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu Kuchciński.

Jak dodał, w Przemyślu dyskutowano o sprawach najważniejszych "z perspektywy obu naszych prezydiów". - Dla nas, dla Polski, wydają się tutaj ważne dwa elementy. Przyszłość UE i miejsce, rola parlamentów, Sejmu i Senatu RP, w funkcjonowaniu i bilateralnym, i wielostronnym w jednej wielkiej organizacji jaką jest UE. A z drugiej strony kwestie związane z bezpieczeństwem i tym wielkim kryzysem jaki spotyka całą Europę, związanym z migracją - zaznaczył marszałek Sejmu.

- Nie ukrywamy, że między nami są różnice zdań, ale wychodzimy z założenia, mówię tutaj o stronie polskiej, że nasz główny partner w UE, największe państwo jakim są Niemcy, nasz sąsiad z Zachodu, jest wrażliwy na tę perspektywę jaka czeka nas w dalszych pokoleniach i dalszych kadencjach - podkreślił Kuchciński.

Spotkanie w Przemyślu było dziewiątym wspólnym posiedzeniem najwyższych przedstawicieli obu izb w tej międzyparlamentarnej formule. Odbywają się od 2004 r. Poprzednie razem parlamentarzyści spotkali się w kwietniu 2015 r. w Dreźnie.

REKLAMA

Polska i Niemcy od lat utrzymują intensywne kontakty międzyparlamentarne. Od 1989 roku w Sejmie działa Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna, a w Bundestagu Niemiecko-Polska Grupa Parlamentarna. W obecnej kadencji Sejmu i Senatu w skład grupy zajmującej się sprawami obu krajów wchodzi 48 parlamentarzystów.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej