Boże Ciało. Skąd wzięła się tradycja procesji?

15 czerwca w Kościele Katolickim obchodzone jest Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Wiąże się z procesją do symbolicznych czterech ołtarzy, przy których wierni czytają fragmenty ewangelii związane z komunią świętą i pamiątką mszy świętej. O formie takiego kultu móiwli w Polskim Radiu 24 ks. Leszek Kromka, redaktorka Anna Sosnowska (Aleteia Polska) i ks. Marek Gancarczyk (Gość Niedzielny).

2017-06-15, 11:20

Boże Ciało. Skąd wzięła się tradycja procesji?
Najważniejszym punktem uroczystości Bożego Ciała jest procesja eucharystyczna ulicami miast. Foto: silar/Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-SA

Posłuchaj

15.06.17 Ks. Leszek Kromka i Anna Sosnowska o procesjach eucharystycznych.
+
Dodaj do playlisty

Historia Bożego Ciała sięga XIII wieku. W Polsce pierwsza z procesji Bożego Ciała przeszła ulicami Krakowa w roku 1320 i prawdopodobnie w tym samym roku lub niedługo potem podobne procesje urządzono w Gnieźnie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku.

Zdaniem ks. Leszka Kromki, tego typu forma kultu jest bardzo potrzebna w Kościele, choć często bywa niezrozumiała. - Głęboko widzę potrzebę tej formy. Wynika ona bowiem z samej Biblii, z doświadczenia narodu wybranego, gdy pielgrzymujący miał doświadczenie, że Bóg idzie razem z nim. Potrzeba pogłębienia tej świadomości religijnej – wyjaśnił ksiądz.

Z kolei zdaniem Anny Sosnowskiej, kluczową sprawą jest "więź z Bogiem". - Prawda jest taka, że wiele osób, które są mocno zakorzenione w Kościele mają z procesjami problem i po prostu na nie nie uczęszczają, choć nie są to osoby oddalone od Kościoła – zauważyła. Jej zdaniem, "szalenie ważne jest, byśmy spróbowali się skonfrontować z pytaniem po co są procesje i o co w nich chodzi".

- Gdy czyta się dokumenty Kościoła widać, że ostatni papieże podkreślali, jak ważna jest procesja jako jedna z form kultu eucharystycznego – zaznaczyła Sosnowska. Jej zdaniem, procesja Bożego Ciała może być jednak dla wielu osób trudna z uwagi na jej masowość i samą organizację. – Często od strony technicznej wiele rzeczy nam przeszkadza w spotkaniu w Bogiem. Od strony organizacji czysto kościelnej jest to więc szalenie ważne, by zadbać o organizację. To nie są drobiazgi – podsumowała.

REKLAMA

Z kolei ks. Marek Gancarczyk podkreślił, że od wprowadzenia procesji do kalendarza liturgicznego minęło 700 lat. - Od tego czasu procesje już były odprawiane. Być może na początku nie we wszystkich parafiach, ale taki był obowiązek i stopniowo się one rozrastały w całym Kościele - wyjaśnił.

Święto Bożego Ciała to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt katolickich. Najważniejszym punktem tej uroczystości - powołanej ku czci Najświętszego Sakramentu - jest procesja eucharystyczna ulicami miast.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Marcin Chmielnicki.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 15.06.17

Godzina emisji: 9:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej