Polacy nie znają swoich sąsiadów. "Żyjemy w erze Facebooka"
Jak pokazują badania, Polacy coraz częściej nie znają ludzi, którzy mieszkają za ścianą w tym samym bloku. Czy wynika to z obojętności, a może z codziennego zabiegania? O tym rozmawiali Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca Rady Osiedla im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie, dr Arkadiusz Więch, historyk i kulturoznawca z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej i dr Konrad Szocik, filozof z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
2017-06-18, 15:41
Posłuchaj
Z badań CBOS wynika, że w latach od 2012-2014 roku zwiększyła się liczba osób deklarujących wysoki stopień ostrożności w kontaktach z innymi – odnotowano wzrost z 19 proc. do 25 proc., co oznacza, ze obniżył się poziom zaufania w relacjach z innymi.
– Polacy generalnie nie słyną z wysokiego stopnia zaufania do drugiego człowieka. Poziomu kultury obywatelskiej i demokratycznej nie jest zbyt wysoki – powiedział dr Konrad Szocik.
Jolanta Kaźmierczak zauważyła, że ograniczanie kontaktów z ludźmi może wiązać się z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych. To właśnie świat wirtualny staje się przestrzenią naszych znajomości i kontaktów.
– Ludzie w blokach się nie znają. Raczej się unikają i ograniczają do „dzień dobry” i kontaktu wzrokowego. Żyjemy również w erze Facebooka i ludzie właśnie na portalach społecznościowych nawiązują kontakty i nie potrzebują bliskiej relacji – mówiła Jolanta Kaźmierczak.
REKLAMA
– Mamy nowe metody komunikowania się – są telefony, media społecznościowe, poprzez które coraz więcej osób uczestniczy w życiu wirtualnym i buduje swoje kontakty. Wcześniej nie było takich możliwości – zgodził się dr Arkadiusz Więch.
Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.
Audycję prowadziła Iwona Piętak.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
____________________
Data emisji: 18.06.2017
Godzina emisji: 14.27
REKLAMA