Polski eksport do Kazachstanu: od maszyn wydobywczych po czekoladę
Choć naszym głównym partnerem handlowym są kraje Unii Europejskiej - tam wysyłamy blisko 80 proc. naszego eksportu, to coraz więcej przedsiębiorców poszerza swoje biznesowe pole i szuka partnerów handlowych na Wschodzie - na przykład w Kazachstanie.
2017-06-19, 19:43
Posłuchaj
Dobrym miejscem na ich znalezienie jest trwająca Wystawa Expo 2017 w Astanie.
Polska od lat piąta wśród najważniejszych eksporterów do Kazachstanu
Polskie towary cieszą się w Kazachstanie dużym uznaniem. Jak mówi Andrzej Stefański, komisarz generalny Sekcji Polskiej EXPO Astana 2017, Kazachstan to dla was ważny rynek zbytu.
Jak wyjaśnia, Polska od lat zajmuje w dostawach do Kazachstanu piąte miejsce, po Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoszech.
Jak dodaje, naszym celem jest poprawienie tej pozycji.
REKLAMA
− I może się tak stać, bo coraz więcej firm szuka partnerów handlowych w Kazachstanie - dodaje Tomasz Zapalski z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kazachstanie.
Kilkadziesiąt zapytań dziennie od polskich firm
Jak wylicza, codziennie placówka otrzymuje kilkadziesiąt zapytań od małych i średnich firm, dotyczących współpracy z Kazachstanem.
Dodaje, że również duże firmy zwracają się o wsparcie przy organizacji misji gospodarczych czy organizacji spotkań z przedstawicielami administracji państwowej.
Polskie firmy eksportują do Kazachstanu od urządzeń wydobywczych po czekoladę
− Polska eksportuje do Kazachstanu maszyny i urządzenia wykorzystywane w sektorze wydobywczym, produkty farmaceutyczne, higieniczne oraz sery, wyroby czekoladowe, wymienia Tomasz Zapalski.
REKLAMA
Takim przykładem jest firma Selena, która dziś na rynku kazachskim jest liderem w branży chemii budowlanej.
W Kazachstanie firma ma już dwa zakłady produkcyjne, i jak wyjaśnia Marek Stec, dyrektor generalny grupy Selena w Kazachstanie, jest to bardzo perspektywiczny rynek.
Wyjaśnia, że jego firma działa w specjalnej strefie ekonomicznej, stąd zwolnienie z podatków.
I dodaje, że rezultaty przynosi obecność na miejscu, cierpliwość, rozumienie kultury i działania długofalowe.
REKLAMA
Największe wyzwanie - logistyka
Przypomina, że Kazachstan jest siedem razy większy od Polski, gdzie mieszka 2,5 razy mniej ludzi, stąd pod względem logistycznym jest to trudny rynek.
− Ale trzeba tu być, nie zapominajmy, że graniczy on z wieloma krajami, w tym z Chinami, mówi gość radiowej Jedynki.
Największe perspektywy współpracy związane z bogactwami naturalnymi
− I już dziś w Kazachstanie jest obecnych około dwustu polskich firm. A nowe możliwości współpracy jeszcze przed nami - dodaje Andrzej Stefański.
I wymienia bogactwa naturalne, które powinny stać się, prędzej czy później, płaszczyzną polsko-kazachskiej współpracy.
REKLAMA
− To kraj obdarzony przez naturę złożami praktycznie wszystkich bogactw naturalnych, mówi gość Polskiego Radia.
I dodaje, że Kazachstan jest zainteresowany współpracą z firmami, które wniosłyby technologie.
I te nowe technologie są prezentowane podczas Wystawy Expo 2017 w Astanie, a także podczas misji gospodarczych naszych przedsiębiorców w Kazachstanie. Pierwsza misja gospodarcza już w lipcu.
Eksperci podkreślają też, że także polityka Kazachstanu z roku na rok coraz bardziej sprzyja zagranicznym przedsiębiorcom. Może to być zatem szansa dla wielu polskich eksporterów, szukających na Wschodzie nowych rynków zbytu.
REKLAMA
Justyna Golonko, jk
REKLAMA