Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły rewizję wieloletniego budżetu

Jest zgoda we Wspólnocie na rewizję wieloletniego, unijnego budżetu rozpisanego na lata 2014-2020. Decyzję podjęli ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Luksemburgu. Pula pieniędzy wynegocjowana w 2013 roku i przewidziana dla unijnych krajów nie została zmieniona. Wprowadzono jedynie poprawki dotyczące zasad wydawania.

2017-06-20, 11:48

Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły rewizję wieloletniego budżetu
Flagi UE/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Parlament Europejski

Posłuchaj

Kraje UE zatwierdziły rewizję wieloletniego budżetu. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zgoda na przegląd wydatków we wspólnej kasie była możliwa, bo Wielka Brytania wycofała weto. Wcześniej rząd w Londynie blokował decyzję w oczekiwaniu na przyspieszone wybory, które odbyły się 8 czerwca.

Rewizja unijnego budżetu ma ułatwić gospodarowanie pieniędzmi w bardziej elastyczny sposób. Możliwość przesuwania funduszy pozwoli Unii lepiej reagować na niespodziewane wydarzenia i zapobiec problemom z płatnościami w polityce spójności, z której Polska korzysta w największym stopniu. Pieniądze dla unijnych krajów są przewidziane w perspektywie 7-letniej, ale Wspólnota każdego roku wyznacza poziom wydatków.

W przeszłości zdarzało się, że do Brukseli wpływało więcej rachunków z prośbą o zwrot pieniędzy za realizację projektów aniżeli było funduszy w budżecie. Rozpoczynały się wtedy targi między unijnymi krajami, by pokryć powstałą lukę. Po rewizji ma się to zmienić.

Ponadto przewidziano dodatkowe fundusze na niektóre programy i unijne polityki, w tym na działania w odpowiedzi na kryzys migracyjny. Z dodatkowych sześciu miliardów euro z przesunięć i niewydanych pieniędzy, ponad połowa ma być przeznaczona na działania związane z migracją, w tym na wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic. Z przeglądu wynika, że UE ma także wspierać wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej