Ropa w USA straciła w tym tygodniu 4,2 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną podczas ostatniej w tym tygodniu sesji. Surowiec raczej nie odrobi strat z poprzednich dni, gdy jego cena spadła o 4,2 proc. Ropa może wkrótce testować 40 USD za baryłkę WTI.

2017-06-23, 07:55

Ropa w USA straciła w tym tygodniu 4,2 proc.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: fotoslaz/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 42,87 USD, po zwyżce o 13 centów.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 13 centów do 45,35 USD za baryłkę.

Na rynkach nadal obawy o to, że wyższa produkcja ropy w USA i Libii "zniweluje" działania OPEC, które obniżają dostawy.

Produkcja ropy w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 20.000 baryłek dziennie do 9,35 mln b/d i jest najwyższa od sierpnia 2015 r. - wynika z danych Departamentu Energii USA (DoE).

Na rynki paliw dociera też coraz więcej ropy z Libii

Na rynki paliw dociera też coraz więcej ropy z Libii - kraj ten pompuje obecnie najwięcej ropy od 4 lat. Rezerwy ropy składowane na tankowcach są zaś obecnie najwyższe od początku 2017 roku.

- Na rynkach mamy wzrost produkcji ropy w USA pomimo, że ceny surowca są coraz niższe - mówi Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets w Sydney.

- Jeśli nie będzie tygodniowego spadku wskaźników dotyczących produkcji ropy to jest realna groźba testowania na giełdach paliw 40 dolarów za baryłkę WTI - dodaje.

Starania producentów ropy z OPEC na niewiele się zdają

Starania producentów ropy z OPEC, które miały spowodować wzrosty cen ropy, na niewiele się zdają - trudno jest powstrzymać spadki notowań surowca.

W styczniu kraje OPEC rozpoczęły ograniczanie wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d, aby wesprzeć notowania surowca. Porozumienie to nie obejmuje m.in. Libii.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d. To porozumienie miało obowiązywać do końca czerwca.

Pod koniec maja kraje zrzeszone w OPEC oraz pozostali główni producenci ropy zgodzili się na wydłużenie cięć w wydobyciu ropy naftowej o 9 miesięcy, począwszy od lipca 2017 r. Cięcia zostały utrzymane na obecnym poziomie, czyli 1,8 mln baryłek dziennie.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej