Program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C

W województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęła się kolejna edycja programu wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie poddać się badaniom krwi. O programie, który realizowany jest już po raz piąty, mówił w audycji Tym Żyje Kraj dr Krzysztof Gierlotka, koordynator programu.

2017-06-26, 13:56

Program wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: EAST NEWS/GARO

Posłuchaj

26.06.17 Dr Krzysztof Gierlotka o programie wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.
+
Dodaj do playlisty

Szacuje się, że w Polsce zakażonych wirusem HCV jest ok. 200 tys. osób, a wirusem HBV - 400 tys.

Jak podkreślił dr Krzysztof Gierlotka, w programie badane są osoby, które wcześniej nie miały wykonywanych tego typu badań. - Chcemy zdiagnozować niezbadanych ponieważ mówi się, że te wirusy to cisi zabójcy – wyjaśnił gość.

Dodał, że przez wiele lat nie ma żadnych objawów ze strony organizmu lub są one bardzo dyskretne. – Po 20, 30 latach może jednak rozwinąć się marskość wątroby z wodobrzuszem, krwawienia z przełyku czy nawet rak wątroby – ostrzegał dr Gierlotka.

Jego zdaniem, „każdy powinien być pod tym kątem przebadany”. – Zakażenie odbywa się droga krwionośną. Może do niego dojść podczas drobnych zabiegów medyczne, takich jak np. iniekcje, przecięcia skóry czy szycie skóry. Mogą to być też nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi w gabinetach dentystycznych czy gabinetach medycyny estetycznej – wyliczał.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/pr

Tym żyje kraj w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

___________________

Data emisji: 26.06.17

Godzina emisji: 12:15

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej