Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. "Skala problemu jest poważna"
Zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie – około 250 milionów osób używa narkotyków przynajmniej raz w roku, a 30 milionów cierpi z powodu uzależnienia. Każdego roku na świecie 200 tysięcy osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem narkotyków. O przeciwdziałaniu uzależnieniom mówił w Polskim Radiu 24 Robert Banasiewicz (terapeuta).
2017-06-26, 14:31
Posłuchaj
Zdaniem Roberta Banasiewicza trzeba odróżnić osoby używające narkotyków od uzależnionych. – Dane na temat 30 milionów uzależnionych nie są przeszacowane, jednak nie wliczają ludzi uzależnionych od nikotyny i alkoholu. Pojawiają się ciągle nowe narkotyki, a skala problemu jest poważna. Istotna jest profilaktyka, zacznijmy rozmawiać ze swoimi dziećmi, na początku niekoniecznie o narkotykach, ale o tym jak żyć i o tym, co ma sens – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według terapeuty podziały na narkotyki i alkohol, na substancje chemiczne i naturalne są nieistotne i odciągają od ważniejszych problemów. - Obniża się wiek inicjacji narkotykowej wśród młodzieży. Mam na myśli także papierosy – już dziesięcioletnie dzieci palą. Nastolatkowie piją regularnie. To problem niedoceniany. Oprócz substancji można się też uzależnić od hazardu, seksu, zakupów, smartfonów – mówił Banasiewicz.
26 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii został ustanowiony w 1987 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/kk/IAR
_____________________
Data emisji: 26.06.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 10:18
REKLAMA