Kongres PiS w Przysusze. Spotkanie pod hasłem "Polska jest jedna"
- Hasło "Polska jest jedna" oddaje istotę naszego programu, Polacy są wspólnotą w wymiarze duchowym i materialnym, w tym kierunku idziemy, by Polacy mieli równe szanse - powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
2017-07-01, 15:23
Posłuchaj
Zapraszamy do relacji na żywo:
15.21
- Kiedy słyszę pana Martina Schulza i innych polityków europejskich domagających się wprowadzenia do nas tysięcy tzw. uchodźców czy emigrantów ekonomicznych możemy być pewni jednego: że rząd dobrej zmiany, Zjednoczonej Prawicy, Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Polski Razem, będzie przede wszystkim kierował się interesem bezpieczeństwa Polaków i Polski - podkreślił Zbigniew Ziobro.
15.20
- Sądy są najważniejszą dzisiaj instytucją, wymagającą gruntownej reformy, musimy tę instytucję gruntownie zreformować, musimy wyczyścić tę stajnie Augiasza, musimy odrzucić myślenie w kategorii nadzwyczajnej kasty - podkreślił Zbigniew Ziobro.
Jak dodał, "tam też są porządni ludzie, są rzetelni sędziowie". - Musimy dać im szansę, musimy zlikwidować nadmierny korporacjonizm i musimy odwołać się do mechanizmów demokratycznych, które pozwolą to środowisko w demokratyczny sposób kontrolować - powiedział.
REKLAMA
15.18
- Za czasów PO-PSL ludzie byli masowo okradani, sprawy były zamiatane pod dywan (...) działo się to pod okiem polityków PO - wskazał Zbigniew Ziobro.
15.17
Zbigniew Ziobro powiedział, że Zjednoczona Prawica troszczy się o sprawy zwyczajnych Polaków, przywraca godność, tym "którym ta nadzieja na godne życie została odebrana przed poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego".
Ocenił, że poprzednie rządy "spychały na margines" Polaków, "wypychały" ich na emigrację, a czasami "rzucały w ręce cwaniaków, czyścicieli kamienic, oszustów i różnej maści przestępców, którzy czuli się całkowicie bezkarni na tej zielonej wyspie Donalda Tuska".
15.15
- Cieszę się, że jesteśmy razem, że jesteśmy zjednoczeni, że jesteśmy jednością, bo to daje owoce, a po owocach ich poznacie - oświadczył Zbigniew Ziobro.
Ocenił, że ostatnie już prawie dwa lata rządów polityków Zjednoczonej Prawicy są dowodem na to, że działając wspólnie można czynić wiele dobrego dla Polski i Polaków. - Przed nami oczywiście jeszcze wiele wyzwań, wiele planów, (...) ale też już niemal w każdej dziedzinie życia widać te owoce - dodał.
Zdaniem Ziobry "wielka w tym zasługa" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który jest gwarantem jedności obozu prawicy i zarazem przywódcą całego obozu dobrej zmiany.
REKLAMA
15.11
- Dzięki reformie szkolnictwa wyższego będziemy kształcić na zdecydowanie wyższym poziomie, Polska nauka uzyska wyższą pozycję na świecie - oznajmił Jarosław Gowin.
- To jest najważniejsza inwestycja, jaką można zrobić. Inwestycja w głowy, w dusze, formacje postaw młodych Polaków - ocenił.
- My potrzebujemy młodych elit (...) Każdy naród, każde państwo, żeby się rozwijać potrzebuje elit, ale tych prawdziwych. Tych, które traktują swoją działalność nie jako okazję do wynoszenia się, tylko jako okazję do służby wszystkim Polakom - dodał Gowin.
15.10
- Ustaliliśmy z prezesem PiS, że podejmiemy starania, aby w przyszłorocznym budżecie znalazł się dodatkowy miliard złotych na naukę. Dzięki temu miliardowi złotych powstanie wiele przełomowych odkryć gospodarczych i naukowych, polska gospodarka zdobędzie nowe impulsy innowacyjne - powiedział Jarosław Gowin.
14.52
- Podnieśliśmy płacę minimalną, podnieśliśmy zasiłki. To był czas tej solidarności z tymi, którzy tego potrzebują. Teraz pora na solidarność z przedsiębiorcami. Mam na myśli zwłaszcza jedną grupę - tzw. mikroprzdsiębiorców - wskazał Jarosław Gowin.
- Przyczyną ich kłopotów nie jest ich nieudolność, ale niesprawiedliwie wysokie obciążenia podatkowe. I właśnie do tej grupy chcemy wyciągnąć rękę i zaproponować ustawę o tzw. małej działalności gospodarczej, czyli ustawę o stopniowym obniżaniu ZUS - oświadczył.
14.50
- Spotykamy się z atakami, spotykamy się z niesprawiedliwymi zarzutami, ale myślę, że to hasło nas zobowiązuje - jeżeli Polska jest jednością, jeżeli my jesteśmy jednością, to powinniśmy reagować na te ataki dłonią wyciągniętą do porozumienia. Powinniśmy starać się zasypywać podziały - podkreślił Jarosław Gowin.
REKLAMA
- Musimy pamiętać, że Polska jest jedna i że rządzimy zarówno w imieniu tych, którzy na nas głosowali, jak i w imieniu tych, którzy są naszymi oponentami (...) Będziemy działać dla dobra wszystkich Polaków i to jest jasna deklaracja, która tutaj musi wybrzmieć - powiedział wicepremier.
14.40
- Nie było do tej pory, po roku 1989 roku, porozumienia tak dobrego, tak przyjaznego, tak harmonijnego, jak ta współpraca trzech partii obozu Zjednoczonej Prawicy - powiedział Jarosław Gowin.
Jak zastrzegł, nie znaczy to, że nie ma różnic i napięć. - Ale my potrafimy stworzyć coś w rodzaju katedry gotyckiej, gdzie harmonię buduje się właśnie poprzez napięcia, bo przez twórczą rozmowę stworzyliśmy, zbudowaliśmy i realizujemy program głębokiej naprawy, przebudowy Polski - podkreślił wicepremier.
- My jesteśmy jednością - oświadczył.
REKLAMA
14.35
- Galileusz głośno wyrzekł się teorii Kopernika, ale po cichu powiedział: "a jednak się kreci". I ta nasza opozycja właśnie tak samo - głośno krzyczą na manifestacjach, że wali się, że Polska zaraz będzie w ruinie i że budżet pęknie w szwach, a po cichu przyznają: "a jednak można, a jednak można doprowadzić do takich programów społecznych, a jednocześnie nie doprowadzić do wzrostu deficytu budżetowego, a jednak można walczyć o swoje prawa w Brukseli, jednak można walczyć o przedsiębiorców (...), jednak można budować silną polską gospodarkę i stabilne finanse publiczne" - powiedział Mateusz Morawiecki.
14.22
- Rząd PiS buduje kapitalizm republikański, kapitalizm równych szans, solidarnościowy, a nie kapitalizm konsumpcyjny i nomenklaturowy - zaznaczył Mateusz Morawiecki. Powiedział, że program gospodarczy rządu jest dla przedsiębiorców, menadżerów, biznesmenów, inżynierów.
- Zwracam się do was. (...) Jesteśmy obozem politycznym, który działa w waszym interesie. Jesteśmy obozem politycznym, rządem, który chce budować polski kapitał, polską własność, bo walka o nasze interesy w Brukseli jest w naszym interesie - podkreślił wicepremier.
14.18
- Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura. Z punktu widzenia rozwoju gospodarczego odniesiemy wtedy największy sukces - powiedział Mateusz Morawiecki.
- My nie hołdujemy żadnym ideologicznym skrajnościom, ani neoliberalizmowi, ani socjalizmowi. My patrzymy na gospodarkę z punktu widzenia łączenia - podkreślił. Jak wskazał, stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem.
REKLAMA
14.16
- My w dużym stopniu dzisiaj nie startujemy z punktu zero, tylko my startujemy z kulą przytroczoną do nogi. Musimy radzić sobie z wieloma problemami, które odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach - powiedział Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem trudno sobie wyobrazić, aby w ciągu kilku lat to wszystko to "odkręcić".
Do jednego z głównych grzechów poprzedników zaliczył "wywłaszczenie", z którym - jego zdaniem - mieliśmy do czynienia. Wicepremier stwierdził, że spuścizną poprzedników jest coroczny transfer za granicę ponad 90 mld zł - legalny, bez podatku. -To jest ten model rozwoju gospodarczego, który nam został zaserwowany - oświadczył.
Według niego "wielkim kolejnym błędem III RP" było traktowanie ludzi w mniejszych miejscowościach i na wsi, rozwój polaryzacyjno-dyfuzyjny oraz wielka emigracja, z którą dziś trzeba sobie poradzić. Wśród słabości, z którymi rząd PiS musi się uporać wymienił też "ogromny dług zagraniczny".
14.04
Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, "nasi poprzednicy lekką ręką zlikwidowali wiele posterunków policji, nie doinwestowali szpitali i nie pobudowali wielu elementów infrastruktury". - Oni nie troszczyli się o sprawność naszego aparatu podatkowego, o naszą bazę podatkową - zaznaczył.
- Mogę dzisiaj powiedzieć, że to, co udało nam się uszczelnić system podatkowy, to więcej niż netto wpłynęło z Unii Europejskiej w zeszłym roku do Polski, a to dopiero półrocze - powiedział wicepremier.
13.53
- Naprawdę dziś warto, byśmy zdali sobie sprawę z tego, że dokonaliśmy czegoś absolutnie niewyobrażalnego. Ja mam poczucie, że żyję w Polsce solidarnej. Jest to kraj, który naprawdę dba o swoich ludzi tak, jak przez 28 lat wcześniej nikt nie dbał: o rodziny, o pacjentów, wszystkich, którzy wymagają wsparcia, ale też o zwykłego człowieka, zwykłe polskie rodziny - podkreślał wicepremier.
REKLAMA
13.46
- Przez półtora roku dzięki programom wyrównującym dochody znacząco zmniejszyliśmy nierówności społeczne - oznajmił Mateusz Morawiecki. - To niesamowite osiągnięcie - dodał.
- Dwa lat temu różnica między górnymi a dolnymi 25 proc. zarabiających w Polsce była sześciokrotna, to dziś jest ona czterokrotna - wskazał. - To jest zasługa w dużym stopniu programu "Rodzina 500+", ale też innych programów, które wyrównują poziom dochodów - wyjaśnił.
13.38
Wszystkie nasze obietnice społeczne, przedwyborcze zrealizowaliśmy bez podwyższania podatków - podkreślił w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy wicepremier Mateusz Morawiecki.
Jak mówił wicepremier, na konwencji są: hala sportowa, 960 naliczonych zawodników i "wymagający" selekcjoner. "A jaki wynik jest? Mogę powiedzieć na początek, że do przerwy 4:0 w PKB i to przy sędziach, którzy raczej faworyzują drugą stronę" - mówił wicepremier.
Po 1,5 roku realizacji naszego programu zrealizowaliśmy nasze wielkie obietnice społeczne, przedwyborcze - powiedział. Wymieniał m.in. 500 Plus, obniżenie wieku emerytalnego, które będzie obowiązywało od października tego roku i bezpłatne leki dla seniorów.
13.33
REKLAMA
Naszym celem jest odbudowanie, rewitalizacja polskiej inteligencji w tym tradycyjnym tego słowa znaczeniu, związanej z etosem służby społecznej, z etosem patriotycznym, w dużej części związanej z Kościołem - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński na kongresie tej partii.
Podkreślił, że chce, by szkoły, dobierając podręczniki - szczególnie historii, języka polskiego czy wiedzy o społeczeństwie - "zachowały pewną jednoznaczność". "To nie jest tak, że poglądy kaowców czy ich zastępców i poglądy polskich patriotów to są poglądy równoważne" - zaznaczył.
13.32
13.21
REKLAMA
Kwestia ostatecznych decyzji dotyczących likwidacji NFZ to sprawa na następną kadencję - ocenił w sobotę na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego sprawą do załatwienia na tę kadencję jest problem nocnych kolejek ludzi chorych.
13.15
Naszym celem jest odbudowanie, rewitalizacja polskiej inteligencji w tym tradycyjnym tego słowa znaczeniu, związanej z etosem służby społecznej, z etosem patriotycznym, w dużej części związanej z Kościołem - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na kongresie tej partii.
13.13
REKLAMA
Jarosław Kaczyński: obywatele mają prawo do informacji, nie wolno nimi manipulować; mamy do czynienia z chorobliwą dekoncentracją mediów - wprowadzimy przepisy dekoncentracyjne w mediach
13.10
Jarosław Kaczyński do szefa MSZ: trzeba uchwalić ustawę o służbie zagranicznej; złogów tam u pana jest dużo i trzeba zmieniać.
13.07
REKLAMA
Posłuchaj
13.03
Jarosław Kaczyński: reforma sądów jest absolutnie fundamentalna; to, że sądy pozostały takie w istocie, jak w PRL, to musi być zmienione, będzie opór, ale musimy to zmienić.
REKLAMA
13.02
Jarosław Kaczyński o ordynacji wyborczej: to rzecz do zrobienia; jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych gminach - bardzo wątpliwe z punktu widzenia demokracji; trzeba też poważnie pomyśleć o dwóch komisjach: jedna prowadzi głosowanie, druga liczy głosy.
12.57
Jarosław Kaczyński o Ministerstwie Finansów: trzeba kontynuować sprawy związane ze ściągalnością podatków i uszczelnieniem systemu, dużo zrobiono, ale można i trzeba jeszcze dużo zrobić.
REKLAMA
12.54
Nie eksploatowaliśmy państw, z których uchodźcy przyjeżdżają do Europy, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i nie zapraszaliśmy ich do Europy; Mamy pełne moralne prawo powiedzieć "nie" przyjmowaniu uchodźców - mówił na konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Posłuchaj
REKLAMA
12.40
Jarosław Kaczyński: ogromna część 500+ jest dla wsi, to sumy niemalże równe dopłatom z UE, to bardzo ważna zmiana, wieś potrafi wykorzystać pieniądze inwestując w dzieci i w przyszłość.
12.40
Prezes PiS Jarosław Kaczyński: wprowadzenie sieci szpitali to zabieg trudny i skomplikowany, ale przynoszący już efekty. Jak podkreślił, powoli udaje się powstrzymanie wycieku środków publicznych ze służby zdrowia.
12.39
"Sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy. Patrzę tutaj na panią minister Elżbietę Rafalską" - powiedział prezes PiS.
Wymieniał m.in. program "Rodzina 500 plus", emerytury, leki dla seniorów, płacę minimalną oraz walkę z umowami śmieciowymi. "Nie wymuszamy oddawania dzieci przez ludzi biednych" - wskazał Kaczyński.
Według szefa PiS "to naprawdę są niezwykle ważne rzeczy". "To jest swego rodzaju zmiana ustroju społecznego Polski" - ocenił.
REKLAMA
12.32
Jarosław Kaczyński: przeprowadziliśmy zmiany w ministerstwach, próbowaliśmy zmienić w sposób racjonalny TK, chodzi o zmiany ustawowe, ostatecznie tu zmiany są niewielkie ale TK spokojnie działa dalej i wbrew temu co niektórzy twierdzą nie zawsze nam sprzyja.
Posłuchaj
12.32
Kaczyński: sprawy społeczne to nasz wielki powód do dumy: 500 plus, emerytury, płaca minimalna, walka z umowami śmieciowymi - to jest zmiana ustroju społecznego Polski; bardzo dobra robota.
Posłuchaj
REKLAMA
12.13
Jarosław Kaczyński: hasło "Polska jest jedna" oddaje istotę naszego programu, Polacy są wspólnotą w wymiarze duchowym i materialnym, w tym kierunku idziemy, by Polacy mieli równe szanse.
12.23
Jarosław Kaczyński: przeprowadziliśmy zmiany w ministerstwach, próbowaliśmy zmienić w sposób racjonalny TK, chodzi o zmiany ustawowe, ostatecznie tu zmiany są niewielkie ale TK spokojnie działa dalej i wbrew temu co niektórzy twierdzą nie zawsze nam sprzyja
12.10
11.59
W pierwszej części spotkania przegłosowany został porządek obrad i wybrane prezydium kongresu PiS. Następnie ma ono zostać rozszerzone o przedstawicieli Solidarnej Polski i Polski Razem wchodzących wraz z PiS w skład Zjednoczonej Prawicy. - To rozszerzenie jest nam bardzo potrzebne. Ta jedność, która przyniosła nam zwycięstwo, jest nam bardzo, bardzo potrzebna - powiedział prezes PiS.
REKLAMA
Kaczyński przypomniał, że rok temu w pierwszej części V kongresu Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział, że do kolejnego spotkania dojdzie za pół roku, w grudniu 2016 r. - Ale przypomnijmy sobie ten narastający kryzys, który w grudniu eksplodował. Później były różne przyczyny losowe, a później był po prostu pomysł - spotkajmy się w pierwszą rocznicę - mówił Kaczyński wyjaśniając termin obecnego spotkania działaczy PiS.
Prezes PiS wspomniał też działaczy partii, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku: Olgę Johann i Piotra Janię.
11.36
Prezes PiS Jarosław Kaczyński: potrzebna nam jedność, która przyniosła zwycięstwo
11.30
REKLAMA
11.10
- Mamy w polskiej polityce patriotów u władzy - mówił w sobotę na otwarciu kongresu PiS i Zjednoczonej Prawicy starosta powiatu przysuskiego Marian Niemirski. Dziękował PiS za to, co robi dla Polski lokalnej.
Niemirski przypomniał, że w tym miejscu trzy lata temu, w 2014 r. odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości podsumowująca wizytę przedstawicieli partii we wszystkich powiatach w Polsce. Jak dodał wówczas PiS rozpoczęło ofensywę, która doprowadziła do zwycięstw wyborczych i „przejęcia odpowiedzialności za Polskę”.
- Na tamtej konwencji miałem również honor mówić do państwa, że w polskiej polityce nadchodzi czas patriotów, nasz czas i że w Polsce potrzebny jest rząd Prawa i Sprawiedliwości - mówił Niemirski.
- Od tamtej konwencji po wygranych wyborach mamy w polskiej polityce patriotów u władzy, mamy rząd PiS na czele z panią premier Beatą Szydło - dodał.
Jak ocenił, obecny rząd i koalicja Zjednoczonej Prawicy osiąga dziś sukcesy. - Pragnę dzisiaj tu w Przysusze powiedzieć państwu: dziękuję za to wszystko, co zrobiliście dla Polski lokalnej - powiedział Niemirski.
dad, kk
REKLAMA