Nowe zasady segregacji odpadów: w Polsce potrzebny jest nowy zawód?
Na polskim rynku potrzebny jest nowy zawód: technik-organizator gospodarki odpadami, uważają eksperci. W tym celu Fundacja Europejskie Centrum Przedsiębiorczości wraz z partnerami krajowymi i zagranicznymi zrealizowała projekt, którego celem jest pomoc w zdobyciu odpowiednich kompetencji.
2017-07-04, 18:16
Posłuchaj
Do roku 2020 Polska musi zwiększyć poziom recyklingu i odzysku surowców do 50 procent. Obecnie wskaźnik ten wynosi zaledwie 26 procent. To spore wyzwanie dla samorządów, ale i przedsiębiorstw, które są producentem określonych odpadów i które potrzebują odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie osób, mówi Krzysztof Symela z Instytutu Technologii Państwowego Instytutu Badawczego.
- Oferujemy pewną nową kwalifikację rynkową, która wydaje się być w obecnej sytuacji potrzebna, a to wynika również z europejskiej strategii, gdzie musimy osiągnąć wskaźniki m.in. w zakresie zrównoważonego rozwoju i recyklingu odpadów. Za chwilę będą się pojawiać również nowe dyrektywy, jak chociażby dotycząca recyklingu materiałów budowlanych, który będzie obowiązywał. Wszystkie firmy budowlane będą musiały materiały budowlane zagospodarować i w tych firmach muszą tacy specjaliści być zatrudniani – podkreśla rozmówca radiowej Jedynki.
Dotrzeć do małych firm
Problem jednak w tym, że obecnie praktycznie nie ma zawodu, który odpowiadałby potrzebom rynku i przedsiębiorstw, zauważa Piotr Stefaniak z Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości.
- Takiego zawodu nie ma. W każdej firmie jest ktoś, kto w zakresie obowiązków coś ma przydzielone, ale to wszystko jest na zasadzie: ty będzie się zajmował tym, a ty tamtym. To nie jest jakaś zwarta grupa obowiązków, które trzeba wykonywać z góry założonym celem. Oczywiście duże firmy mają nawet całe działy, które się tym zajmują. Natomiast jednak gospodarka oparta jest na małych firmach, więc chodzi o to, żeby dotrzeć właśnie do nich – mówi ekspert.
REKLAMA
Projekt GreenCompIT
Dlatego też powstał projekt GreenCompIT, który daje gotowe narzędzia, pozwalające kształtować i podnosić kwalifikacje w zakresie gospodarki odpadami.
- Najpierw zostało wypracowane, jakie te kompetencje powinny być i jak je zdobyć. Są to kompetencje, które mówią o tym, jak zarządzać odpadami w przedsiębiorstwie, jak je identyfikować, jak je segregować, jak je przechowywać i jak się ich pozbywać, żeby na tym jeszcze zarobić – wyjaśnia gość Jedynki.
Portal ma służyć podnoszeniu kwalifikacji
Podnoszeniu kwalifikacji ma służyć specjalnie przygotowany do tego portal, mówi Piotr Stefaniak.
- Mamy platformę, na której można ściągnąć odpowiednie programy i podnosić swoje kompetencje. Oczywiście ten program jest adresowany do firm szkoleniowych, które mogą go rozwijać, bo potrzeby związane z gospodarką odpadami są bardzo duże. My mówimy w tej chwili tylko o przedsiębiorstwach, ale przecież na to można spojrzeć i ze strony pracowników gminy i organizacji pozarządowych, nawet od strony szkół i edukacji młodzieży – mówi ekspert.
To są środowiska, które mają ogromny potencjał, by nowy zawód rozwijać, podkreślają eksperci. Co ważne, przygotowane narzędzia do samokształcenia i podnoszenia kwalifikacji są bezpłatne.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, awi
REKLAMA