Płyny do e-papierosów mogą zdrożej nawet czterokrotnie

Wprowadzenie akcyzy na płyny do papierosów elektronicznych nie da zauważalnych wpływów do budżetu, a wiąże się z wysokim ryzykiem stworzenia szarej strefy obejmującej większość rynku.

2017-07-07, 13:17

Płyny do e-papierosów mogą zdrożej nawet czterokrotnie

Posłuchaj

O tym jak akcyza na płyny do e-papierosów może płynąć na rynek w radiowej Jedynce (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Akcyza może też zmusić wiele przedsiębiorstw do zakończenia działalności, a setki a nawet tysiące osób może stracić pracę - takie wnioski płynął z analiz przygotowanych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacje Republikańską.

Proponowana wysokość podatku akcyzowego na likłidy do elektronicznych papierosów w wysokości 70 groszy za mililitr - w znaczący sposób wpłynie na koszty ponoszone przez e-palaczy.

- Najtańsze likłidy są przygotowywane przez użytkowników samodzielnie w domu, jego cena zaczyna się od kilkunastu groszy za jeden mililitr. Średnia cena natomiast wynosi koło 30 groszy. W przypadku podwyżki wynoszącej 70 groszy wzrost ceny będzie ogromny, a dodatkowo podatek akcyzowy, jest również obłożony podatkiem VAT, więc koszt z 30 groszy wzrośnie do około 1,2 zł, czyli cztery razy więcej - mówi Maria Wojas, analityk Fundacji Republikańskiej.

Natomiast w przypadku likłidów gotowych - wzrost cen będzie nieco mniejszy

REKLAMA

- Średnia cena wynosi koło złotówki. Po zmianach wzrośnie o 70 groszy, czyli wliczając VAT, w sumie dwukrotnie – wylicza.

Zmiany odczuje cała branża

Nałożenie akcyzy wpłynie nie tylko na użytkowników e-papierosów, ale również na całą branże - zaznacza Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Sam fakt opodatkowania likłidów akcyzą jest nałożeniem na przedsiębiorców dodatkowych obowiązków. W związku z tym, że duża część tego rynku to są małe i mikro przedsiębiorstwa to koszty związane z całym systemem poboru akcyzy z pewnością wywrą istotny wpływ na kondycję finansową tych firm – przekonuje gość.

We Włoszech wiele osób straciło pracę

Pokazują to przykłady innych krajów, w których pojawił się podatek akcyzowy nałożony na likłidy. Tak było między innymi we Włoszech, gdzie akcyza wnosi 38 eurocentów za jeden mililitr.

REKLAMA

- Akcyza mimo, że jest we Włoszech wysoka, to jest relatywnie niższa niż w Polsce biorąc pod uwagę rozporządzalny dochód na jednego mieszkańca. Można też sprawdzić jakie były korzyści ze zmian. Włosi osiągnęli 5 proc. zakładanych wpływów budżetowych, a 80 proc. legalnego rynku przeniosło się do szarej strefy. W skutek wprowadzenia tak wysokiej akcyzy zniknęło 2000 sklepów, a 5,5 tys. osób straciło pracę - dodaje ekspert.

Alternatywne rozwiązania

Inne rozwiązanie wprowadziła Chorwacja.

- W Chorwacji wprowadzono akcyzę w wysokości 0 euro na jeden mililitr. Ma ona pozwolić Chorwatom sprawdzić, w jaki sposób ta akcyza będzie wpływać na rynek e-papierosów. Docelowo akcyza nie będzie zerowa, jednak na razie przeprowadzane są badania by sprawdzić jak to będzie wyglądało na rynek i jaki wzrost ceny byłby nieszkodliwy dla użytkowników - dodaje Maria Wojas.

Wartość rynku e-papierosów w Polsce szacowana jest na od pół do półtora mld złotych.

REKLAMA

Szacuje się, że blisko półtora miliona Polaków, korzysta z e-papierosów. Zdaniem ekspertów, jeżeli ustawodawca zdecyduje się na wprowadzenie akcyzy, powinien zrobić to bardzo ostrożnie, zaczynając od możliwie najniższej stawki.

Dominik Olędzki, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej