Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Decyzja w tym roku

Decyzja o lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zapadnie prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Zapowiedział to wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Dotychczas jako miejsce dla nowego lotniska wskazywano między innymi okolice Mszczonowa oraz Sochaczewa.

2017-07-07, 19:58

Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny? Decyzja w tym roku
Co powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego oznacza dla lotnisk regionalnych?. Foto: Guido Benedetto/shutterstock.com

- Chcemy wybrać tę lokalizację jak najszybciej, żeby uciąć spekulacje i rozpocząć konkretne prace nad zgodami środowiskowymi, budowlanymi, komunikacyjnymi, administracyjnymi.(...) Jest szansa, że w tym roku, a nawet jeszcze szybciej – czyli bardziej tego lata, tej jesieni te decyzje lokalizacyjne zapadną - powiedział Morawiecki dziennikarzom w Budapeszcie.

Wicepremier uczestniczył w konferencji prasowej ogłaszającej nowe połączenia PLL LOT z Budapesztu do USA z udziałem przedstawicieli 
polskich i węgierskich władz.

Jak powiedział, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".

- Nasza decyzja o rozpoczęciu wielkiej inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego wiąże się z przepustowością naszego lotniska na Okęciu. W ciągu 5 lat ta przepustowość praktycznie zostanie skonsumowana - powiedział.

Ile będzie kosztować budowa CPK?

Pytany o koszty powstania CPK, wicepremier powiedział, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld zł". 

- Zakładamy konserwatywnie 30, 33, 35 mld zł rozłożone na wiele lat, również z udziałem inwestorów prywatnych. Chcemy tutaj współpracować z dużymi dostawcami, wykonawcami tego typu projektów. Być może amerykańskimi, być może chińskimi, ale również zachodnioeuropejskimi. I z udziałem naszych wykonawców. Chcemy bardzo wyraźnie zaznaczyć obecność naszych wykonawców w tym projekcie - podkreślił Morawiecki.

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie. 

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej