Zmiany w Sądzie Najwyższym? PiS złożyło poselski projekt nowej ustawy o SN
Zmiany ustrojowe w Sądzie Najwyższym polegające m.in. na wyodrębnieniu trzech nowych Izb - Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego i Dyscyplinarnej - oraz modyfikacjach w powoływaniu sędziów SN - to niektóre z założeń projektu ustawy o SN, który PiS złożył w środę w Sejmie.
2017-07-13, 12:22
Projekt nowej ustawy o SN pojawił się w środę późnym wieczorem na stronie Sejmu. Wraz z uzasadnieniem projekt liczy 139 stron, został już mu nadany numer.
"Charakter, zakres i duża liczba zmian ustrojowych przesądzają o potrzebie uchwalenia nowej ustawy – tj. uregulowania całości problematyki organizacji oraz funkcjonowania SN, a także postępowania przed tym sądem w nowym, spójnym koncepcyjnie i konstrukcyjnie akcie prawnym" - argumentują autorzy propozycji w jej uzasadnieniu.
Jak wskazali "w trakcie dyskusji nad kształtem obecnie obowiązującej ustawy o SN pojawiały się opinie o konieczności uproszczenia organizacji tego organu władzy sądowniczej, a w konsekwencji racjonalizacji układu kierowania SN". Zgodnie z projektem SN ma dzielić się na trzy Izby: Prawa Publicznego, Prawa Prywatnego oraz Dyscyplinarną.
"Kluczowym rozwiązaniem, niemającym swojego odpowiednika w obecnie obowiązującym stanie prawnym, jest utworzenie Izby Dyscyplinarnej, do której właściwości (...) należeć będzie rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych sędziów SN, sędziów sądów powszechnych, sędziów sądów wojskowych, prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, prokuratorów IPN, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników sądowych" - oceniono w uzasadnieniu.
TVP Info
Prezes SN: nic nie wiem o projekcie
Jak dodano "projektowana ustawa zasadniczo upraszcza i czyni transparentnymi procedury związane z wyłanianiem kandydatów na stanowisko sędziego SN, a ponadto wzmacnia pozycję Krajowej Rady Sądownictwa w procesie powoływania sędziów na to stanowisko".
- Nic nie wiem o takim projekcie i myślę, że jestem pierwszą osobą, która powinna otrzymać ten projekt do wglądu - powiedziała w środę wieczorem I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
REKLAMA
Autorzy projektu uznali, że kwestie dyscyplinarne muszą być wolne od nacisków ze strony reprezentantów środowisk prawniczych "i innych negatywnych przejawów korporacyjnej solidarności". W ten sposób projektodawcy motywują konieczność reformy modelu działania Sądu Najwyższego.
Według autorów projektu zakres niezbędnych zmian w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego jest tak duży, że ich przeprowadzenie wymaga nowej ustawy. Chodzi o stworzenie "spójnego koncepcyjnie aktu prawnego", co ma zapewnić - zdaniem projektodawców - czytelność prawa w doniesieniu do organu o znaczeniu konstytucyjnym jakim jest Sąd Najwyższy.
REKLAMA