Czy warto kupić obligacje skarbowe?

Obligacje oszczędnościowe są coraz popularniejsze wśród Polaków.

2017-07-21, 10:52

Czy warto kupić obligacje skarbowe?
Dobrych wieści dla tych, którzy kupili obligacje GetBack nie ma też Rzecznik Finansowy.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O inwestowaniu w obligacje skarbowe mówili w radiowej Jedynce Adam Ruciński, prezes Fundacji Pomyśl o obligacjach, Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera i Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że od stycznia 2017 roku Polacy przeznaczyli na obligacje oszczędnościowe około 2,5 mld zł. Średnia miesięczna wartość sprzedaży w 2017 roku jest póki co najwyższa od 9 lat.

Państwo pożycza od nas pieniądze

Obligacje skarbowe są  papierami wartościowymi Skarbu Państwa. To za ich pośrednictwem - jak tłumaczy Adam Ruciński, prezes Fundacji Pomyśl o obligacjach - państwo pożycza od nas pieniądze.

"

Adam Ruciński W Polsce rynek papierów wartościowych opiera się na zapisach elektronicznych.

- Ta pożyczka jest bezpieczna z punktu widzenia każdego inwestora, każdego obywatela, ponieważ państwo raczej nie zbankrutuje i państwo jako takie jest wiarygodnym płatnikiem. W Polsce rynek papierów wartościowych opiera się na zapisach elektronicznych, co oznacza, że przeciętny Kowalski nie dostaje do ręki obligacji jako papieru wartościowego. Jedynie dostaje potwierdzenie, że posiada takie obligacje i przypomina to w swojej formie lokatę bankową na czas określony. Przy czym różnica jest taka, że obligacje można wcześniej zbyć – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jakie obligacje cieszą się największą popularnością?

Najbardziej popularne są obligacje dwuletnie - ze stałym oprocentowaniem.

REKLAMA

- Gdzie stopa zwrotu wynosi 2,1 proc. w skali roku. Oczywiście im bardziej ten proces się wydłuża, tym oferowane jest wyższe oprocentowanie. Np. w przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie wynosi 2,4 proc. Przy czym są to obligacje indeksowane inflacją, to znaczy takie obligacje, gdzie mamy dwa elementy: inflację i do tego dokładana jest pewna marża. Chodzi o to, by uodpornić takie obligacje i inwestora na inflację, czyli żeby inwestor wiedział, ile realnie zarobi – wyjaśnia ekspert.

Lepszy zysk niż z lokat

Jak się okazuje w ostatnich miesiącach, to na obligacjach zarobimy więcej niż na lokatach i dlatego obligacje skarbowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków, dodaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

"

Jarosław Sadowski Te najbezpieczniejsze obligacje skarbowe przynoszą wyższe oprocentowanie niż lokaty w wielu bankach.

- Teraz mamy taką sytuację, że te najbezpieczniejsze obligacje skarbowe przynoszą wyższe oprocentowanie niż lokaty w wielu bankach. Wpłacając na obligacje, nie musimy spełniać dodatkowych warunków, typu otwierać konta, wykonywać płatności kartą itd. A to oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne, szczególnie w przypadku obligacji skierowanych do osób, które dostają wsparcie w ramach programu „Rodzina 500+”. Tutaj nawet 3,2 proc. w pierwszym roku wynosi oprocentowanie, co prawda bardzo długoterminowej obligacji, bo 12-letniej. Ale są też obligacje na krótsze terminy, np. 2-letnia obligacja skarbowa, taka zwykła, którą może kupić każdy, więc wiele osób decyduje się, żeby skorzystać z tego rozwiązania

Zakup obligacji nie jest skomplikowany 

Zakup obligacji jest bardzo prosty - jak mówi Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów - wystarczy  złożyć  za pośrednictwem Internetu, telefonu lub osobiście, dyspozycję w Punkcie Sprzedaży Obligacji, prowadzonym przez PKO BP.

REKLAMA

"

Łukasz Świerżewski Obligacje są bardzo łatwo dostępne. Można je w każdej chwili nabyć i w każdej chwili sprzedać z powrotem.

- Obligacje są bardzo łatwo dostępne. Można je w każdej chwili nabyć i w każdej chwili sprzedać z powrotem. Jeżeli ktoś nie życzy sobie, jego zdaniem, zbyt długiego okresu zamrożenia swoich środków, w każdej chwili może obligacje sprzedać i środki z powrotem odzyskać. Jest to więc bardzo wygodna i bezpieczna forma oszczędzania – podkreśla rozmówca Jedynki.

Dodatkowo w przypadku obligacji nie ma praktycznie bariery wejścia. Jeden papier bowiem można kupić już za 100 złotych.

Wykup obligacji i wypłacenie odsetek należnych ich posiadaczom zapewnia Skarb Państwa. Za zobowiązania te Skarb Państwa odpowiada całym majątkiem. Środki, jakie trafią do Skarbu Państwa z emisji obligacji skarbowych, są wykorzystywane na finansowanie wydatków publicznych.

Justyna Golonko, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej