Grecja dostanie ok. 1,6 mld euro, ale pod warunkiem redukcji jej zadłużenia

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdził w czwartek propozycję swej szefowej Christine Lagarde, by udzielić Grecji kredytu w wysokości około 1,6 mld euro, jeśli rząd w Atenach wynegocjuje z państwami europejskimi redukcję zadłużenia.

2017-07-21, 14:58

Grecja dostanie ok. 1,6 mld euro, ale pod warunkiem redukcji jej zadłużenia
Grecja otrzymała zgodę na odblokowanie ośmiu i pół miliarda euro. Foto: Pixabay.com

W grę wchodzi tutaj na przykład zmniejszenie stawek spłacanych odsetek.

- Grecja nie jest w stanie samodzielnie uporać się ze swym zadłużeniem i potrzebuje ulg ze strony swych europejskich kredytodawców - zaznaczyła Lagarde. MFW wyraził jednocześnie uznanie dla Grecji za jej dotychczasowe przedsięwzięcia oszczędnościowe, w tym także ograniczenie wydatków na emerytury.

- Propozycja, która wspiera gospodarczy program dostosowawczy greckich władz, została zatwierdzona w zasadzie, co oznacza, że zostanie zrealizowana tylko wtedy, jeśli Fundusz otrzyma od europejskich partnerów Grecji szczegółowe i wiarygodne gwarancje dotyczące zapewnienia jej samodzielności w spłacaniu długów, a program gospodarczy Grecji będzie kontynuowany. Wprowadzenie propozycji w życie będzie wymagało drugiej decyzji zarządu - głosi komunikat MFW.

Wskutek dramatycznego kryzysu budżetowego Grecja utraciła w 2010 roku możliwość oferowania swych obligacji na rynku międzynarodowym i od tego czasu przed bankructwem chronią ją kolejne pakiety zagranicznej pomocy finansowej. Kredytodawcy egzekwują jednak w zamian program rygorystycznych oszczędności fiskalnych.

39,4 mld euro z całego, wynoszącego 86 mld euro programu

Pomoc finansowa dla Grecji z ESM osiągnie 39,4 mld euro z całego, wynoszącego 86 mld euro programu. Razem Europejski Mechanizm Stabilności i jego poprzednik Europejski Fundusz Stabilności Finansowej dostarczyły Grecji 181,2 mld euro pomocy (włączając najnowszą transzę).

Aby dostać środki, władze w Atenach zobowiązały się do utrzymania nadwyżki pierwotnej budżetu (bez kosztów obsługi długu) na poziomie 3,5 proc. PKB do 2022 roku. To o cztery lata dłużej niż sięga kończący się w przyszłym roku program pomocowy.

Uchwalony jeszcze w maju pakiet oszczędnościowy, dzięki któremu rząd chce zaoszczędzić 4 mld euro, obejmuje redukcję emerytur od 2019 roku i podwyżkę podatków od roku 2020. Za przyjęciem tych rozwiązań zagłosowali wszyscy deputowani rządzącej w Atenach koalicji. Koalicję tworzą kierowane przez premiera Aleksisa Ciprasa lewicowe ugrupowanie Syriza, które szło do wyborów z hasłami zerwania z narzuconymi oszczędnościami i niewielka narodowo-konserwatywna partia Niezależni Grecy (ANEL).

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej