Karaimi na Litwie – najmniejsza mniejszość
Karaimi na Litwie w ostatnich dniach mieli swoje święto. Jednemu ze skwerów prowadzących do Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Trokach zostało nadane imię Szymona Firkowicza. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Haliną Kobeckaite, byłą ambasador Litwy m.in. w Turcji i Estonii, a także działaczką karaimskiej mniejszości.
2017-07-23, 13:30
Posłuchaj
Szymon Firkowicz był znanym, karaimskim duchownym, pisarzem i poetą. Od 1920 roku, przez 62 lata, aż do śmierci, sprawował funkcję duchownego w trockiej świątyni karaimskiej, czyli w kienesie. – Był faktycznie jedynym starszym duchownym, który miał fachowe wykształcenie duchowe – mówiła Halina Kobeckaite.
Troki są byłą stolicą Litwy. Dzieli je od Wilna 30 km. – Najmniejszą mniejszością na Litwie są Karaimi, którzy przybyli tutaj dokładnie 620 lat temu – tłumaczy Halina Kobeckaite. Książę Witold przywiózł 380 rodzin z Krymu i osiedlił ich w Trokach na ulicy, która prowadziła do Zamku. Karaimi należą etnicznie do grupy ludności tureckiej, posługują się własnym językiem, należącym do języków tureckich. W odróżnieniu od większości ludów tureckich wyznają jednak karaimizm – religię, która na przełomie VII i VIII wieku wyłoniła się z judaizmu.
Więcej w całej rozmowie Kamila Zalewskiego.
Polskie Radio 24/IAR
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 23.07.17
Godzina emisji: 12.35
Polecane
REKLAMA