Prezydent spotkał się z prezesami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa
Zakończyły się spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf oraz z prezesem Krajowej Rady Sądownictwa, prof. Dariusz Zawistowski. Zarówno prezes SN jak i prezes KRS zapowiedzieli wsparcie prezydenta w pracy nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym.
2017-07-24, 14:55
Prezydent poinformował przed południem, że zawetuje dwie z trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Prezydent zapowiedział też przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów ustaw.
Powiązany Artykuł

Sejm odrzuci weto prezydenta? Padły ważne deklaracje
Dariusz Zawistowski po spotkaniu z prezydentem podkreślał chęć współpracy z Andrzejem Dudą środowisk prawniczych. Odniósł się w ten sposób do prezydenckiej zapowiedzi powołania eksperckiego zespołu prawników, którzy będą pracować nad zapowiedzianymi przez Andrzeja Dudę jego projektami ustaw. Dariusz Zawistowski zaznaczył, że występuje "w imieniu Krajowej Rady Sądownictwa oraz sędziów".
Według przewodniczącego Rady, prezydent podkreślał, że istnieje potrzeba zmiany przepisów o KRS i przepisów o Sądzie Najwyższym, aby te zmiany powinny być zgodne z konstytucją.
REKLAMA
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa odniósł się z dystansem do zapowiedzi podpisania przez prezydenta ustawy o sądach powszechnych. Dostrzegając zawarte w niej "dobre rozwiązania", wskazał na "wadliwe" propozycje. Zdaniem Dariusza Zawistowskiego, należy do nich zwłaszcza ułożenie "relacji między władzą wykonawczą a sądowniczą" - jak mówił - "w kontekście powierzenia ministrowi sprawiedliwości różnych kompetencji". Przewodniczący KRS wyjaśnił, że główne zastrzeżenie dotyczy okresu przejściowego, kiedy minister sprawiedliwości będzie miał możliwość odwołania prezesów i wiceprezesów sądów bez podania przyczyn, dla których to robi.
Powiązany Artykuł

Dwa weta prezydenta ws. reformy sądownictwa
Prezes Sądu Najwyższego wdzięczna prezydentowi
Z kolei prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf po blisko godzinnej rozmowie powiedziała dziennikarzom, że podziękowała prezydentowi za decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Mówiła, że w czasie spotkania panowała przyjazna atmosfera.
Małgorzata Gersdorf zadeklarowała pomoc przy pracach nad nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Powiedziała, że wraz z innymi sędziami "oddaje się do dyspozycji intelektualnej" przy tworzeniu tej ustawy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Minister sprawiedliwości: prezydent zobowiązywał się do zmian fundamentalnych w wymiarze sprawiedliwości
Wcześniej prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości. Zaznaczył, że w ostatnich dniach rozmawiał o ustawach z wieloma osobami, w tym z Zofią Romaszewską, opozycjonistką z czasów PRL. Ocenił, że to właśnie jej słowa - jak się wyraził - uderzyły w niego najbardziej. "Panie prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym prokurator generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać" - relacjonował słowa Zofii Romaszewskiej prezydent Andrzej Duda.
dad
REKLAMA