Rośnie liczba sprzedawanych mieszkań, rosną też ich ceny

Rynek mieszkaniowy bije własne rekordy, zarówno pod względem liczby ukończonych inwestycji, jak i pozwoleń na budowę kolejnych. Sprzedaż nowych mieszkań znowu rośnie w rekordowym tempie.

2017-07-25, 20:40

Rośnie liczba sprzedawanych mieszkań, rosną też ich ceny
Powodem wzrostu cen mieszkań są drożejące działki budowlane, rosnące koszty wykonawstwa oraz wyższy standard oddawanych domów.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Boom na rynku mieszkaniowym oznacza większą liczbę sprzedawanych mieszkań, ale jednocześnie wzrost ich cen. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 − Boom na rynku mieszkaniowym trwa, mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Będzie 70 tys. sprzedanych nowych mieszkań w sześciu miastach?

−  Na podstawie danych za pierwsze półrocze możemy prognozować, że w tym roku powinien paść kolejny rekord – być może sprzedanych zostanie ponad 70 tys. mieszkań w sześciu największych miastach. Dla porównania jeszcze kilka lat temu to było niewiele ponad 30 tys. mieszkań, mówi gość Polskiego Radia 24.

Jak dodaje, widać, że Polacy chcą kupować nowe mieszkania.

Deweloperom pomaga dobra koniunktura gospodarcza

Boom na rynku mieszkaniowym wynika między innymi z poprawy koniunktury gospodarczej - bezrobocie mamy rekordowo niskie, a wynagrodzenia rosną.

REKLAMA

Rośnie nie tylko liczba sprzedanych mieszkań, ale i ich ceny…

Eldorado deweloperów trwa w najlepsze, ale niestety ceny mieszkań w Polsce w tym roku wzrosły.

Gość Polskiego Radia przypomina, że do tej pory, od 2013 r. cała Europa pytała, jak to możliwe, że w Polsce rośnie liczba sprzedawanych mieszkań, ale nie rosną ich ceny.

I wyjaśnia, że powodem była na pewno bardzo duża konkurencja między firmami deweloperskimi, dosyć niskie koszty pracy i bardzo duża podaż nowych mieszkań, która nie pozwalała na wzrost cen.

Od roku coraz mniej działek budowlanych gdyż ograniczono handel ziemią rolną

− Tymczasem od roku deweloperzy sygnalizują, że zaczyna brakować nowych działek budowlanych pod nowe osiedla, mówi gość PR24.   

REKLAMA

Przypomina, że w tym czasie zaostrzono przepisy o handlu ziemią rolną, ograniczając możliwość handlu gruntami nawet w granicach miast, mimo, że wiadomo, że nie będzie ona przeznaczona pod uprawy.

Powodem wzrostu cen mieszkań są drożejące działki budowlane

− To spowodowało wzrost cen gruntów, i właśnie ten czynnik odpowiada głównie za wzrost cen nowych mieszkań, mówi Konrad Płochocki.

Coraz więcej mieszkań w wyższym standardzie

Ponadto, dodaje, zmienił się też koszyk sprzedaży – znajduje się w nim więcej mieszkań o podwyższonym standardzie, w centralnych dzielnicach, przez to trochę droższych.

Rosną koszty budowy, ubywa Ukraińców

Warto też podkreślić, że rosną koszty wykonawstwa, odczuwalne szczególnie po umożliwieniu Ukraińcom pracy na Zachodzie.

REKLAMA

−Koledzy mówią, że wiele ekip wykonawczych przestało się od tego czasu pojawiać na budowie, mówi gość Polskiego Radia.

Wzrost cen powinien jednak wyhamować

Jednak to tempo wzrostu cen powinno się zmniejszyć.

Jak tłumaczy, obecny – 7-procentowy wzrost, może oznaczać, że rynek wyrównał w ten sposób poprzedni brak podwyżek cen, ale teraz to tempo wzrostu powinno zwolnić.

 I dodaje, że nie należy się obawiać, że mieszkań zabraknie, oferta jest nadal duża.

REKLAMA

Polacy kupują energicznie mieszkania, chociaż te drożeją – wg firmy doradczej REAS, ceny mieszkań wprowadzanych do sprzedaży zbliżyły się do historycznie najwyższych z pierwszego kwartału 2009 r.

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej