Pięć rzeczy, które powinieneś zrobić w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sierpnia przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia ponad 36 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej wraz z oddziałami innych organizacji podziemnych rozpoczęło natarcie na obiekty, zajmowane przez Niemców. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Co możemy dziś zrobić, aby uczcić pamięć ludzi, którzy oddali życie za naszą wolność?
2017-07-29, 13:57
1. Wywieś flagę
1 sierpnia to od 2009 roku święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. To dobra okazja, aby zamanifestować swój patriotyzm i pamięć o powstańcach poprzez wywieszenie flagi. Zwyczajem jest wywieszenie flagi na 63 dni - tyle, ile trwało powstanie. Warto przy tym pamiętać, że flaga powinna być umocowana na drzewcu.
2. Zatrzymaj się w "Godzinę W"
Choć pierwsze strzały powstania padły przed godz. 14 na Żoliborzu, za jego początek przyjmuje się 17. O tej godzinie, pod kryptonimem "Godzina W", rozpoczęcie akcji "Burza" nakazał dowódca AK Tadeusz Komorowski ps. Bór. Co roku 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie odzywają się syreny, a miasto na chwilę dosłownie zamiera. Mieszkańcy, również ci, którzy akurat prowadzą, zatrzymują się, by oddać hołd powstańcom. Warto do nich dołączyć, nawet nie będąc w stolicy - w akcji uczestniczą też inne miejscowości.
3. Przekaż historię dziecku
Ważne, aby młode pokolenie miało świadomość bohaterskich czynów, jakich dokonali obrońcy Warszawy. Rocznica wybuchu powstania to doskonała okazja, by wyjaśnić dzieciom, czym było powstanie, jakimi wartościami kierowali się ludzie - często też bardzo młodzi - którzy przelali krew w walce z okupantem.
Tę potrzebę dostrzegają też organizatorzy oficjalnych obchodów. W tym roku przeprowadzona będzie akcję "Wolność łączy", skierowana przede wszystkim do najmłodszych pokoleń. W jej ramach będzie można odbyć spacer po miejscach pamięci. Wolontariusze i harcerze w każdym z takich miejsc - jest ich aż 360 - będą czekali na odwiedzających i pierwszym stu osobom, w danym miejscu pamięci, wręczą kotwicę symbolizującą Powstanie Warszawskie. Będzie to doskonały moment do opowieści o walkach o stolicę i do tłumaczenia symboliki powstania.
REKLAMA
Podobną inicjatywę przeprowadziło Polskie Radio z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania. W cyklu audycji "Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego" uczestnicy walk dzielili się powstańczymi wspomnieniami związanymi z konkretnymi miejscami w Warszawie.
4. Porozmawiaj z powstańcami
Nic nie zastąpi jednak bezpośredniego spotkania z powstańcami i wysłuchania ich świadectwa z pierwszej ręki. Ich grono zmniejsza się z każdym rokiem, tym cenniejsze to doświadczenie. Akcja "Wolność łączy" to tylko jeden z elementów obchodów - warto zapoznać się z pełnym programem i sprawdzić, gdzie i kiedy będzie można spotkać powstańców, porozmawiać z nimi i także, a może przede wszystkim podziękować.
5. Odwiedź Muzeum Powstania Warszawskiego
W każdej chwili, a szczególnie przy tej okazji, warto też odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka ma charakter interaktywny i narracyjny, nie przypomina klasycznego muzeum. Organizuje też szereg wydarzeń związanych z historią powstania. Wyjątkowy sposób przedstawienia losów powstania został wielokrotnie nagrodzony - m.in w konkursie na wydarzenie muzealne roku Sybilla i przez Stowarzyszenie Architektów Polskich za wydarzenie kulturalne, społeczne, historyczne i architektoniczne wykraczające poza ramy architektury.
REKLAMA
fc
REKLAMA