Ambasador Chin przy ONZ: to USA i Korea Płn muszą dążyć do zmniejszenia napięć

– To Stany Zjednoczone i Korea Północna, a nie Chiny, powinny postarać się o zmniejszenie napięć i powrót do negocjacji w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył w poniedziałek ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi. W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej. O napięciu w tej części Azji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.

2017-07-31, 20:10

Ambasador Chin przy ONZ: to USA i Korea Płn muszą dążyć do zmniejszenia napięć

Posłuchaj

31.07.2017 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja o napięciu na Półwyspie Koreańskim.
+
Dodaj do playlisty

To właśnie na nich, a nie na Chinach, spoczywa największa odpowiedzialność za to, by sprawy posuwały się naprzód, za to, by zacząć poruszać się we właściwym kierunku powiedział Liu podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku na zakończenie przewodnictwa Państwa Środka w Radzie Bezpieczeństwa.

Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że piątkowa próba rakiety balistycznej zakończyła się sukcesem. – Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu – powiedział w sobotę przywódca KRLD Kim Dzong Un.

W ocenie Oskara Pietrewicza, to sytuacja wymarzona dla Korei Północnej, gdy widać pat między większymi. – Jest niechęć Chin, że to, co robią Amerykanie jest nie do końca zgodne z prawem międzynarodowym, że ten model transakcyjny jest modelem nieakceptowalnym. Taka gra wydaje się, że jest dyplomatycznie prostacka – wskazywał.

Zdaniem gościa, jest przekonanie o tym, że USA maję ciągle potęgę, że mamy świat jednobiegunowy, a USA są w stanie wywrzeć presję i będzie po amerykańsku. – Otóż nie. Jakbyśmy spojrzeli w ostatnich 20 paru latach, jeśli były jakieś sukcesy to było to wsparcie wielu państw, połączenie kanałów komunikacji, wsparcie Chin, Japonia też dopłacała na pewne programy pomocowe – przypomniał.

REKLAMA

Oskar Pietrewicz podkreślił także, że każda administracja próbowała rozmawiać dwustronnie z Koreą Północną a, tego Donald Trump nie zrobił. – A może to jest sposób, na uruchomienie czegoś, co jest w ostatnich latach wyciszone. Może to jest sugestia Chin, żeby amerykanie nie myśleli, że amerykański problem Korei Północnej rozwiążą z pomocą chińskich rąk – wyjaśniał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 31.07.2017

Godzina emisji: 19:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej