Cerkiew prawosławna i jej powiązania z rosyjską władzą
– Z perspektywy historyczno-politycznej podporządkowanie rosyjskiej Cerkwi władzy jest faktem – powiedział Tomasz Herbich, filozof i redaktor „Teologii Politycznej. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o rosyjskim prawosławiu, sojuszu tamtejszej Cerkwi z władzą, a także o tym, co łączy Wschód z Zachodem.
2017-08-06, 19:33
Posłuchaj
Prawosławie rosyjskie kojarzone jest w Polsce bardzo często w kontekście politycznym. Patrzymy na ten odłam chrześcijaństwa, jako wyznanie mocno splecione z władzą. Mówiąc o Cerkwi wielu Polaków od razu wiąże ją z osobą cara. Tomasz Herbich uważa, że zależy to w dużej mierze od perspektywy z jakiej patrzymy na ten problem.
– Pewne ścisłe związki lub wręcz podporządkowanie struktur religijnych państwu jest XVIII-wiecznym wynalazkiem cara Piotra I Wielkiego. Było to w pewnym sensie przeszczepienie ideałów zachodnioeuropejskiego oświecenia. Jednak w kontekście duchowym sprowadzanie prawosławia do roli religijnej symboliki, czy nawet religijnego zaplecza dla władzy jest bardzo niesłuszne – powiedział Tomasz Herbich.
Więcej o rosyjskim prawosławiu i zasadach, które w nim obowiązują w całej rozmowie z Tomaszem Herbichem.
„Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
_____________________
Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 06.08.2017
Godzina emisji: 19.13
REKLAMA