Meteorolodzy ostrzegają: uważajmy na upał i gwałtowne burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 12 województw.

2017-08-09, 15:33

Meteorolodzy ostrzegają: uważajmy na upał i gwałtowne burze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Roman Mikhailiuk/shutterstock.com/cc

Posłuchaj

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak o tym, co należy zrobić, gdy zbliża się burza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Mieszkańcy województw lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego powinni uważać na upał. Dla tych województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego - najwyższego - stopnia.

Oznacza to, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody materialne a nawet zagrożenie życia.

Dla województw mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego wydano ostrzeżenie przed upałem drugiego stopnia (przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże szkody a nawet zagrożenie życia).

Ostrzeżeniem pierwszego stopnia w związku z wysoką temperaturą objęte zostały województwa opolskie i podlaskie (przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować szkody, możliwe zagrożenie życia).

REKLAMA

Dla województw opolskiego i dolnośląskiego wydano ostrzeżenie drugiego stopnia - w tych województwach przewiduje się wystąpienie gwałtownych burz z gradem.

Z tego samego powodu wydano ostrzeżenia - pierwszego stopnia - dla województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

Bezpieczeństwo w trakcie burzy

Państwowa Straż Pożarna przypomina, jak zachować się w trakcie gwałtownych burz oraz jak zminimalizować straty materialne. Rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak zwraca uwagę, że przede wszystkim należy na bieżąco sprawdzać prognozę pogody.

- Jeśli zbliża się burza trzeba pamiętać o zamknięciu okien i zabraniu z parapetów i balkonów rzeczy, które może porwać wiatr. Następnie powinniśmy w miarę możliwości wyłączyć w domu odbiorniki energii elektrycznej - oczywiście poza lodówką - wskazuje Frątczak.

REKLAMA

Starszy brygadier zaleca, by w przypadku, gdy burza zastanie nas w podróży przeczekać nawałnicę w aucie, najlepiej bezpiecznie zaparkowanym na poboczu drogi. W żadnym wypadku nie należy parkować pod drzewem.

Osoby przebywające na zewnątrz także nie powinny kryć się przed deszczem pod drzewem. - Nie wolno pod żadnym pozorem szukać schronienia pod drzewami, liniami i słupami energetycznymi, a także pod tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty na przystankach autobusowych. Najbezpieczniejszym miejscem jest budynek - mówi Frątczak.

Odradza również nagrywania filmów, czy robienia zdjęć telefonem w trakcie nawałnicy na zewnątrz lub przez otwarte okno.

Gdyby burza zastała nas w trakcie kąpieli w morzu, rzece lub jeziorze należy jak najszybciej wyjść z wody. Jeśli znajdujemy się na jachcie bądź łodzi powinniśmy jak najszybciej dopłynąć do brzegu.

REKLAMA

Od początku czerwca bieżącego roku do dzisiaj strażacy byli wzywani ponad 33 tysiące razy do usuwania skutków burz.

pogodynka.pl, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej