Festiwal Dziedzictwa Kresów na Ziemi Lubaczowskiej

Dyskusje o historii dawnych Kresów Rzeczypospolitej, spotkania z ludźmi kultury i nauki, a także koncerty i prezentacje  multimedialne. W podkarpackim Lubaczowie przez ponad tydzień odbywało się święto kultywujące pamięć o tradycji i kulturze kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie imprezy, która zgromadziła ponad 20 tys. widzów.

2017-08-13, 19:06

Festiwal Dziedzictwa Kresów na Ziemi Lubaczowskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: https://festiwalkresow.pl

Posłuchaj

13.08.17 Marta Tabaczek: „Festiwal ma pomóc w ocaleniu pamięci o Kresach (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Jak co roku, na przełomie lipca i sierpnia odbył się w Lubaczowie Festiwal Dziedzictwa Kresów na Ziemi Lubaczowskiej. Obok wielkiego gotowania i smakowania kresowych dań atrakcjami wydarzenia były m.in. koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej, Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, seanse filmowe oraz warsztaty taneczne, folklorystyczne i kulinarne.

– To już 13. edycja festiwalu. Jego ideą jest ocalenie od zapomnienia dziedzictwa kresowego. Wydarzenie to swoisty tygiel kultur, w którym najważniejszą rolę odgrywa muzyka i taniec. Nie zapominamy również o Polakach mieszkających na Wschodzie, czego efektem było specjalne forum ukierunkowane na wytyczenie ścieżek pomocy rodakom mieszkającym poza granicami naszego kraju – powiedziała Marta Tabaczek, wicedyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaczowie.

Wydarzeniem wieńczącym siedmiodniowy festiwal była impreza plenerowa w Baszni Dolnej, podczas której można było wysłuchać kresowej muzyki oraz zasmakować kresowych potraw. Podczas imprezy odbył się również m.in. konkurs kulinarny, pokazy rękodzieła ludowego i kiermasz książek historycznych.

– Festiwal zajmuje priorytetowe miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych regionu. Naszym celem jest to, by stanowił on wyjątkową ofertę dla osób zainteresowanych dziedzictwem kresowym. Chcemy je promować, propagować i pokazywać jak najszerszej grupie gości i turystów z całej Polski – dodał Wiesław Kapel, wójt gminy Lubaczów.

REKLAMA

Ponadto w audycji materiał o Białymstoku na Syberii, miejscowości, którą w XIX w. założyli dobrowolni osadnicy z Polski.

Natomiast Michał Fedusio wybrał się do Sejmu, gdzie spotkali się przedstawiciele organizacji polonijnych z Rosji, Kazachstanu i Mołdawii, by przedstawić problemy, z jakimi spotykają się nasi rodacy mieszkający na wschód od polskiej granicy.

Nie zabrakło też przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

______________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.08.17

Godzina emisji: 17.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej