Czy szkoły branżowe przygotują młodych ludzi do pracy?
Od 1 września 2017 roku dotychczasowe 3-letnie zasadnicze szkoły zawodowe przekształcą się w 3-letnie branżowe szkoły I stopnia. Czy poprawią one wizerunek dotychczasowych "zawodówek" i przygotują młodych ludzi do pracy? Gościem Polskiego Radia 24 był Wojciech Kreft, ekspert ds. edukacji i rynku pracy.
2017-08-16, 11:04
Posłuchaj
Miniony rok szkolny był ostatnim, w którym prowadzona była rekrutacja do pierwszych klas 3-letnich zasadniczych szkół zawodowych. W tym roku zostaną one zastąpione branżowymi szkołami I i II stopnia.
Zdaniem doradcy zawodowego, zmiana nazwy niczego nie poprawi. – Szkoły branżowe wciąż będą traktowane jako szkoły zawodowe. Jeżeli zobaczymy jednak, że zaczyna się w nich coś zmieniać, tzn. będą współpracować z rynkiem pracy i nowocześniej kształcić, to jest nadzieja na sukces – powiedział Wojciech Kreft i dodał, że na pewno nie stanie się tak z dniem 1 września.
Poza wzrostem poziomu kształcenia w szkołach branżowych istotne jest także uświadomienie młodych ludzi o korzyściach wynikających z ich ukończenia.
- Uczniowie mają niestety niską świadomość tego, co dzieje się na rynku pracy i jaką rolę chcą tam odgrywać. Spowodowane jest to tym, że doradztwo zawodowe jest od lat zaniedbane – podkreślił ekspert. - Urzędy pracy prowadzą od jakiegoś czasu Obserwatoria Rynku Pracy, które badają tę dziedzinę i dają prognozy na przyszłość, w jakich zawodach jest największa szansa na pracę. Nie docierają one jednak wszędzie – zauważył Kreft.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 15.08.17
REKLAMA
Godzina emisji: 10.15
REKLAMA