Masz innowacyjny produkt? Inżynierowie pomogą go udoskonalić

31 sierpnia mija pierwszy termin składania wniosków do konkursu Laur Innowacyjności.

2017-08-18, 12:57

Masz innowacyjny produkt? Inżynierowie pomogą go udoskonalić
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: ESB Professional/shutterstock

Posłuchaj

O tym co zyskają laureaci konkursu Laur Innowacyjności w radiowej Jedynce (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Konkurs organizowany jest od 7 lat przez Zespół Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT, działający w ramach Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. W konkursie tym wyróżnione zostają firmy, które mają najlepsze nowatorskie pomysły i rozwiązania, i które wspierają polską gospodarkę.

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród firm. W ubiegłej edycji wyłoniono 41 laureatów. Połowa z nich, to małe i micro przedsiębiorstwa, a druga duże firmy typu Instytuty badawcze. Celem konkursu jest pomoc firmom, które mają innowacyjne produkty.

- Innowacja jest podstawą do tego, żeby można było się rozwijać. Konkurs jest podzielony na dwa etapy. Do 31 sierpnia można zgłaszać swoje pomysły, zarówno na produkt, czy usługę i konsultować to z nami. Potem jest drugi etap, w którym składamy wnioski. Zespół ekspertów Naczelnej Organizacji Technicznej pomoże rzetelnie ocenić dany produkt, bądź usługę. Wtedy można sprawdzić, ile jest warte nasze rozwiązanie z konfrontacji z profesjonalną kadra techniczną -mówi Tomasz Karwat prezes Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT.

Sukcesja wiedzy
 
Chodzi o to by zachować sukcesję wiedzy, czyli przekazywanie jej nowym pokoleniom.

REKLAMA

- Brak sukcesji wiedzy, to bardzo poważny problem w gospodarce. Ludzie, którzy są bardzo dobrze wykształceni inżynieryjnie, nie mają komu tego w racjonalny sposób przekazać. Dzięki konkursowi innowacja zaczyna krążyć w sprzężeniu zwrotnym. Kluczowe jest by móc wychodzić z ciekawymi pomysłami na rynek – wyjaśnia.

Finansowanie dla najlepszych

Obecnie jak mówi Tomasz Karwat poważnym problemem z jakim borykają się często uczestnicy konkursu, jest brak finansowania. Wiele firm, przez to sprzedaje swój pomysł zagranicznym podmiotom, lub rozwija go za granicą. Konkurs ma to zmienić. 

- Chcemy zachęcić inwestorów, którzy po ocenie eksportów, mogliby pomóc innowacyjnym produktom. Oczywiście korzyści będą obopólne – mówi gość.

Szukamy wartości dodanej

To ważne, bo aby nasz kraj mógł się dynamicznie rozwijać potrzebne są innowacje.

- Do tej pory polska gospodarka bardzo mocno opierała się na odtwórczej roli, była zapleczem produkcyjnym dla Zachodniej Europy. Wartość dodana, na którą teraz kładzie się nacisk może dać nam większą marżę -mówi ekonomista Sławomir Horbaczewski.

Konkurs Laur Innowacyjności ma temu sprzyjać i wspierać polskie firmy w rozwoju innowacyjnych pomysłów i rozwiązań.

W tym roku organizatorzy liczą na większe zainteresowanie, spodziewają się ok. 200 zgłoszeń i  też ok. 50 laureatów.

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej