Unijne prawo pod okiem Trybunału Konstytucyjnego
PiS złożyło w Sejmie projekt zmian w konstytucji, który przewiduje, że Trybunał Konstytucyjny będzie mógł badać zgodność z ustawą zasadniczą unijnego prawodawstwa - m.in. dyrektyw i rozporządzeń - poinformowali na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie ugrupowania Mariusz Błaszczak i Karol Karski.
2009-11-09, 12:30
Obecnie, zgodnie z art. 188 konstytucji, Trybunał Konstytucyjny orzeka m.in. w sprawach: zgodności ustaw i umów międzynarodowych z konstytucją, zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi oraz zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe - z konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami. PiS proponuje, aby do tego katalogu dopisać unijne dyrektywy i rozporządzenia.
PiS złożyło też projekt ustawy, która ma dać parlamentowi nowe kompetencje związane z wejściem w życie Traktatu z Lizbony. PiS proponuje, by parlament w formie ustawy akceptował wszystkie stanowiska rządowe dotyczące zmiany treści traktatu, które w zasadniczy sposób dotyczą suwerenności naszego kraju.
rk,PAP
REKLAMA