"W pisarskim czyśćcu". Krzysztof Masłoń o polskich pisarzach XX wieku
Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Konwickiego czy Marka Nowakowskiego. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy". Jej autor był gościem Polskiego Radia 24.
2017-08-22, 08:00
Posłuchaj
Każdy z bohaterów książki Masłonia zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Krzysztof Masłoń odniósł się w Polskim Radiu 24 do kilku pisarzy ze swojej książki - m.in. Edwarda Stachury i Jarosława Marka Rymkiewicza.
Jak napisał w swojej książce Krzysztof Masłoń, "Edward Stachura był zakochanym w poezji chłopcem wędrowcem z gitarą i butelką, w wytartych jeansach". – Zdumiony byłem rezonansem tej postaci. Stachura, przy swoim trochę wykreowanym, ale trochę jednak prawdziwym wizerunku włóczęgi, miał doskonały odbiór wśród ludzi młodszych od siebie, właściwie wśród dzieciaków, którym bardzo imponował – podkreślił Masłoń.
Dodał, że poezja, którą tworzył, była dość daleka od wszelkiej polityki. - To był poeta, który miał swoje odrębne, osobne, ale bardzo interesujące miejsce. I dziś jest jednym z tych twórców, którzy – mam taką obawę – za pewien czas będą kompletnie zapomnieni – zaznaczył.
Gość Polskiego Radia 24 mówił także o Jarosławie Marku Rymkiewiczu. - Jest cały zanurzony w historii. To wielki znawca literatury romantycznej, ale nie tylko. Świetnie czuje się także w baroku – mówił. Jak stwierdził Masłoń, "jego wypowiedzi należy brać z lekkim przymrużeniem oka, bo lubi prowokować".
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
Audycję "Miedzy kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24/pr
____________________
REKLAMA
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 19.08.2017
Godzina emisji: 22.10
REKLAMA