Szef NATO w Polsce. "Jesteśmy oceniani jednoznacznie pozytywnie"
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i szef MON Antoni Macierewicz odwiedzili żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Orzyszu. Na wspólnej konferencji prasowej Antoni Macierewicz podziękował swojemu gościowi za zaangażowanie w budowanie wschodniej flanki NATO. Szef MON podkreślił, że stacjonujące w Polsce oddziały są gwarancją tego, że pokój i bezpieczeństwo wrócą do Europy. Wizytę szefa NATO komentował w audycji Gorący Temat dr hab. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
2017-08-25, 16:19
Posłuchaj
Jak podkreślał gość, że jeśli chodzi o kwestie obronności, rozwój militarny, to od dłuższego czasu obserwujemy zintensyfikowane działania w tym zakresie. – To newralgiczny sektor, wyczulony też na zabiegi dyplomatyczne. Widzimy pogarszające się relacje między USA a Rosją, to rykoszetem uderza w NATO lub Polskę – wskazywał.
Zdaniem Łukasza Młyńczyka, m.in. przeznaczanie ponad 2 proc. PKB na obronność pokazuje, że nie ignorujemy tej sprawy i wiemy doskonale, że skończyliśmy z polityką oczekiwania, że nasi partnerzy rozwiążą nasze sprawy za nas. – Widać, że wizyta Stoltenberga przynosi punkty procentowe Polsce na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o nasze członkostwo w NATO skłaniałbym się ku temu, że jesteśmy oceniani jednoznacznie pozytywnie – zaznaczył.
Gość odniósł się również do zorganizowanej w piątek konferencji, dotyczącej zmian w konstytucji. Biorą w niej udział przedstawiciele NSZZ Solidarność, prezydent Andrzej Duda oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Dr Młyńczyk ocenił, że zmiana kierunków, które wyznacza obecne ustawa zasadnicza jest potrzebna, ale problem polega na tym, na ile jesteśmy gotowi do tego, by w drodze konsensusu przestrzegać konstytucji. – Czy jesteśmy w kulturze prawnej gotowi na to, by mieć lakoniczną, ogólnikową konstytucję. Zwróćmy uwagę, że mamy tendencję do intepretowania wszystkiego w sposób, który jest dla nas wygodny. A tego typu konstytucja jak amerykańska wymaga dyscypliny społecznej – wskazywał.
Jak zwrócił uwagę gość, pytaniem, które musi paść jest to, czy jesteśmy w stanie wszyscy wypracować taką formułę konstytucji która będzie inna od tej, która obowiązuje, do zaakceptowania przez wszystkich i nie będziemy posługiwać się tylko matematyczną większością. – Obawiam się, że podziały polityczne doprowadziły do tego, że nie jesteśmy w stanie takiego projektu wypracować. Do tego bardzo daleko, nie widać też takiej wielkiej woli, by w takie prace się zaangażować – podsumował.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/ip
___________________
REKLAMA
Data emisji: 25.08.2017
Godzina emisji: 15:08
Polecane
REKLAMA