Huragan Harvey uderzył w Teksas. "Upłyną lata zanim podniesiemy się z tej katastrofy"
Dwie osoby zginęły a kilkanaście zostało rannych w Teksasie podczas huraganu Harvey. Choć siła wiatru osłabła - jest on nadal bardzo niebezpieczny. Towarzyszą mu ulewne deszcze i lokalne tornada. Trwa wstępne szacowanie strat, spowodowanych przez żywioł w południowej części stanu.
2017-08-27, 09:46
Posłuchaj
Część mieszkańców miejscowości położonych wzdłuż wybrzeża, którzy zdecydowali się na ewakuację, powróciła do domów. Wiele z nich jest doszczętnie zniszczonych, setki nie mają dachów. Żywioł pozrywał linie wysokiego napięcia, zniszczył infrastrukturę drogową oraz wiele budynków publicznych.
Południowy Teksas przez najbliższe dni będzie się zmagał z ogromną powodzią, która jest pozostałością po huraganie.
Władze zastrzegły, że bilans ofiar jest prowizoryczny i może wzrosnąć. Nie oszacowano jeszcze w pełni strat materialnych, ale wiadomo, że będą olbrzymie.
REKLAMA
- Upłyną lata, zanim podniesiemy się z tej katastrofy - powiedział Brock Long z federalnej agencji ds. sytuacji kryzysowych. Jego zdaniem przejście huraganu Harvey było wydarzeniem bez precedensu w historii Teksasu.
Według obecnie dostępnych danych ocenia się, że najbardziej ucierpiało nadmorskie miasto Rockport liczące 10 tys. mieszkańców, które przyjęło na siebie najsilniejszy atak huraganu. Burmistrz Rockport mówił o "olbrzymich zniszczeniach", w tym wielu domów mieszkalnych, biurowców i szkół. Drogi w mieście blokują powalone słupy sieci energetycznej, przewrócone samochody i wyrwane z korzeniami drzewa.
Co najmniej 300 tys. gospodarstw domowych w pasie nadmorskim i w głębi lądu nie ma energii elektrycznej.
REKLAMA
Wciąż trwają niezwykle silne ulewy, które w wielu miejscach mogą pozostawić prawie metrową warstwę wody. Szczególnie narażone, ze względu na położenie w zagłębieniu terenu, jest Houston, czwarte pod względem wielkości miasto w USA liczące ponad 2 mln mieszkańców.
Warunki atmosferyczne wciąż uniemożliwiają ekipom ratunkowym dotarcie do wielu miejsc najbardziej zniszczonych przez żywioł.
Straż Przybrzeżna USA poinformowała, że w Zatoce Meksykańskiej dryfowały, oczekując na możliwość zawinięcia do portu Galveston, trzy wycieczkowce, na których pokładach jest łącznie 20 tys. ludzi. Dwa z nich skierowano zastępczo do Nowego Orleanu a trzeci do portu Cozumel w Meksyku.
Prezydent Donald Trump wprowadził na wniosek gubernatora Teksasu Grega Abbotta stan klęski żywiołowej w tym stanie, aby "uruchomić wszelkie możliwe siły, które wesprą władze w walce z żywiołem".
REKLAMA
W sobotę Trump napisał na Twitterze, że monitoruje sytuację w Teksasie z prezydenckiej rezydencji w Camp David, gdzie spędza weekend.
kh
REKLAMA