Zmiany w przepisach łowieckich. Okres polowań jest dłuższy

Populacja dzików w Polsce powinna być znacząco mniejsza z uwagi na rozprzestrzeniający się afrykański pomór świń. Zgodnie z zaleceniami unijnymi, w takiej sytuacji zagęszczenie ma wynosić pół osobnika na kilometr kwadratowy.

2017-09-03, 13:21

Zmiany w przepisach łowieckich. Okres polowań jest dłuższy
O wystąpieniu ASF w populacji czeskich dzików potwierdziła również na swojej stronie internetowej Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.Foto: David Dirga/Shutterstock.com

Posłuchaj

O zmianach w przepisach łowieckich w Agro-Faktach radiowej jedynki mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Dlatego nowe przepisy prawa łowieckiego pozwalają na polowanie na dziki przez cały rok - mówi Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

- To jest rzeczywiście nowość. Wcześniej na dziki można było polować, ale na przykład lochy miały swój okres ochronny. Od 1 sierpnia 2017 roku zniesiony został okres ochronny, co oznacza, że na dziki można polować przez cały rok. Zniesienie okresu ochronnego było podyktowane koniecznością zdecydowanego zmniejszenia liczebności dzików, które są rezerwuarem groźnego dla świń domowych wirusa ASF – wyjaśnia rozmówczyni.

Dłuższe okresy polowań

Zmieniły się także zasady polowań na inne zwierzęta łowne, na przykład jelenie - mówi Malinowska.

- Jeśli chodzi o łanie i cielęta jeleni wydłużono okres polowań o miesiąc, czyli można polować od 1 września. Podobnie jest jeśli chodzi o cielęta danieli też można na nie polować od 1 września – mówi.

Decyzję o wydłużeniu okresu polowań na jelenie i daniele, resort środowiska uzasadnia koniecznością ograniczenia szkód w uprawach rolnych i w gospodarce leśnej. Od lat domagały się tego związki i organizacje rolnicze.

Aleksandra Tycner, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej