Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego. Premier i minister edukacji na Podkarpaciu
Z udziałem premier Beaty Szydło i minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej rozpoczęła się w poniedziałek ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2017/18. Uroczystość odbywa się w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie k. Strzyżowa na Podkarpaciu.
2017-09-04, 12:35
Posłuchaj
- Reformę edukacji wprowadzamy po to, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną, ale też taką, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu - powiedziała premier Beata Szydło, rozpoczynając rok szkolny 2017/2018 w Dobrzechowie.
Premier podkreśliła, że uczniowie wracają z wakacji do "nieco innej szkoły", niż ta, którą żegnali w czerwcu. - Dzisiaj rozpoczynamy nowy rok szkolny i rozpoczynamy też reformę oświaty - powiedziała Szydło, zaznaczając że zmiany w edukacji były konsultowane z samorządowcami, pedagogami, środowiskami oświatowymi, ekspertami i rodzicami.
- I tym wszystkim państwu, którzy braliście udział w tych konsultacjach, zgłaszaliście swoje uwagi, chcę za to bardzo serdecznie podziękować - dodała szefowa rządu.
Przekonywała, że rząd wprowadza obecną reformę po to, by "sprostać wyzwaniom współczesności, by polska szkoła była szkołą ambitną, otwartą, nowoczesną", ale też szkołą, która czerpie z tradycji i kultury polskiego narodu; szkołą, która dobrze przygotowuje młodzież i dzieci do wyzwań, które przed nimi stoją" - podkreśliła Szydło.
REKLAMA
Szkoła branżowa
- Nie ma nic cenniejszego niż młode pokolenie, które będzie budowało naszą przyszłość i naszym obowiązkiem jest zadbać, by to młode pokolenie miało jak najlepsze i optymalne warunki do rozwoju, by było wykształcone, by było przygotowane do wyzwań współczesności. I właśnie Dobra Szkoła ma temu służyć - powiedziała premier na ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Dobrzechowie.
Podkreślała, że szkoła branżowa "ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom pracodawców, ale ma też przede wszystkim dać Polsce, polskiej gospodarce, nam wszystkim, dobrych fachowców, ludzi o najwyższych umiejętnościach, najlepszych kwalifikacjach, którzy będą potrafili nie tylko realizować swoje cele zawodowe, ale będą również przyczyniali się do budowania nowoczesnej gospodarki, będą odkrywali nowoczesne technologie i będą konkurowali z najlepszymi na świecie".
Opieka medyczna i podwyżki
Szydło zapewniła, że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.
- Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci - podkreśliła szefowa rządu.
Nauczyciele, jak mówiła, muszą wiedzieć, że trudna misja, która wypełniają jest doceniana i że w ich zawodzie można realizować swoje plany, marzenia i ambicje.
- Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń – w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. - zapowiedziała Beata Szydło. - Pierwsza podwyżka będzie na początku drugiego kwartału 2018 r., 1 kwiecień pierwsza transza 5 proc. podwyżki; kolejna 1 styczeń 2019 i ostatni etap 1 styczeń 2020 – podała.
Edukacja wspierająca
Minister Anna Zalewska zapowiedziała utworzenie systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli, które stanie się obowiązkowe. Dodała, że rząd będzie też wspierał nauczycieli tak, by pracowali dla systemu edukacji.
REKLAMA
- Szkoła nie może być bez pedagoga szkolnego, szkoła nie może być bez doradcy zawodowego czy doradcy metodycznego - oświadczyła minister dodając, że wszystkie te zawody pojawią się w szkołach do roku 2019.
Minister zapowiedziała też "edukację wspierającą", czyli wspomaganie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ma temu między innymi służyć zwiększenie pensum pedagogów szkolnych.
Rok dla Niepodległej
Minister edukacji narodowej Anna Zalewska ogłosiła też, że rok szkolny 2017/2018 będzie "Rokiem dla Niepodległej". - W związku z tym, że w 2018 roku będziemy świętować odzyskanie Niepodległości, dlatego (...) ogłaszam rok 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej" - powiedziała Zalewska.
Od kilku lat MEN nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Miniony rok szkolny 2016/2017 był "Rokiem Wolontariatu". Jednym z ważniejszych przedsięwzięć był konkurs dla uczniów "Wolontariusz roku". Wśród jego laureatów byli zarówno indywidualni uczniowie, koła wolontariackie, jak i całe szkoły.
- Nagrodziliśmy na Zamku Królewskim najlepszych wolontariuszy - przypomniała minister. "12 października też na Zamku Królewskim będziemy nagradzać nauczycieli wolontariuszy - zapowiedziała.
REKLAMA
Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się mszą św. na dziedzińcu przed budynkiem. Mszy przewodniczył ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba.
***
CKP w Dobrzechowie powstało w 2014 r. Kształci się tu 230 uczniów. Centrum zajmuje się praktycznym przygotowaniem do zawodu w specjalnościach mechanicznych, samochodowych. Oprócz młodzieży do zawodu przygotowuje także osoby dorosłe. Współpracuje z m.in. z firmami działającymi w regionie. W tym roku szkolnym w CKP rozpoczyna działalność szkoła branżowa I stopnia.
Od tego roku szkoły branżowe I stopnia wchodzą w miejsce zasadniczych szkół zawodowych. Ich absolwenci będą mogli kontynuować naukę w szkołach branżowych II stopnia i zdać w nich maturę.
Zgodnie z reformą edukacji dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że we wszystkich typach szkół w roku 2017/2018 będzie się uczyć 4 mln 915 tys. dzieci i młodzieży.
Najwięcej uczniów będzie w szkołach podstawowych - 714,2 tys. W tej grupie znajdzie się 371 tys. dzieci, które dopiero rozpoczną naukę - to uczniowie I klas. Liczba uczniów w szkołach podstawowych będzie w tym roku większa w związku w wydłużeniem cyklu kształcenia w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku w podstawówkach uczyć się będzie pierwszy rocznik VII-klasistów, czyli 373,8 tys. uczniów.
fc
REKLAMA