Czy kredyty będą droższe? Dziś ważna decyzja

Dziś ważna decyzja w sprawie kosztów kredytu. Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce.

2017-09-06, 08:07

Czy kredyty będą droższe? Dziś ważna decyzja
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: SFIO CRACHO/ shutterstock

Posłuchaj

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych w Polsce (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Główny ekonomista domu maklerskiego X Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, że stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie. Dodaje, że prawdopodobnie nie zmienią się do końca tego roku i przynajmniej przez część przyszłego.

Co decyduje o wysokości stóp procentowych?

Przemysław Kwiecień spodziewa się, że zwolennicy podwyżek stóp będą w nadchodzących miesiącach wskazywali na poprawę sytuacji na rynku pracy i rosnące wynagrodzenia. Podkreśla jednak, że silniejsze są argumenty za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie. To przede wszystkim niska inflacja, a także obserwowane umocnienie się złotego, które wpływa na gospodarkę w podobny sposób, jak wyższe stopy procentowe.
Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent.

Czy kredyty będą droższe?

Rekordowo niskie stopy procentowe podnoszą atrakcyjność inwestowania w nieruchomości i obniżają zainteresowanie lokatami.

Jednak to się zmieni, gdy Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić stopy. Warto zatem mieć na uwadze, że kredyty mieszkaniowe to zobowiązanie na wiele lat, a to oznacza, że narażamy się na ryzyko wzrostu stóp procentowych, a za tym idzie wyższy koszt kredytu.

REKLAMA

Lokaty nie zachęcają do oszczędzania

Obecny poziom stóp procentowych zdecydowanie zniechęca do oszczędzania. Polacy już od kilku miesięcy wycofywali z bankowych lokat więcej pieniędzy niż na nie wpłacali. W samym maju saldo lokat stopniało bez mała o 4 mld złotych – wynika z najświeższych danych NBP. Do tej pory było jednak tak, że choć lokaty topniały, to coraz więcej pieniędzy Polacy trzymali na kontach oszczędnościowych i bieżących. Po prostu jeśli oprocentowanie lokat jest niemal zerowe, to nie ma sensu blokowanie na nich środków. W maju br. stało się inaczej. Polacy wypłacali pieniądze nie tylko z bankowych lokat, ale też kont. Efekt? Na koniec maja osoby fizyczne trzymały w bankach niecałe 610 mld złotych. To o prawie 5,3 mld zł mniej niż miesiąc wcześniej. To największa kwota, jaką Polacy wycofali z systemu bankowego od końca 1996 roku – wynika z danych NBP.


. .



IAR/ Anna Borys

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej