Rating Moody's dla Polski: czy dobre sygnały z gospodarki podniosą ocenę agencji?
Dziś przegląd ratingu Polski przez agencję Moody's. Ta instytucja, notą A2, ocenia nasz kraj najwyżej spośród trzech głównych agencji.
2017-09-08, 18:13
Posłuchaj
W tym roku Moody's już dwukrotnie przyglądała się Polsce: w styczniu agencja nie zabrała głosu, zaś w maju podniosła perspektywę naszego ratignu z negatywnej do stabilnej. Jak będzie tym razem?
Zmiany ratingu nie należy się spodziewać
Wg dr Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty X-Trade Brokers, zmian nie należy się spodziewać.
Jak wyjaśnia, szanse na niespodziankę są niskie z kilku przyczyn.
− Z jednej strony, ta agencja zachowała najwięcej zimnej krwi, gdy inne agencje wypowiadały się mniej pochlebnie o wiarygodności Polski jako emitenta. Moody's trochę pogroziła palcem, ale nie obniżyła nam ratingu, tylko perspektywę. Z zastrzeżeniem, że jeśli zagrożenia się zmaterializują, to to zrobi. Ale tak się nie stało i teraz agencja utrzymuje Polsce najwyższy rating spośród trzech kluczowych agencji z perspektywą stabilną. Czyli wskazuje – jest nieźle, raczej nie spodziewamy się jakiegoś pogorszenia – mówi ekspert.
REKLAMA
Z gospodarki płyną dobre sygnały, ale trzeba pamiętać o zagrożeniach
I kontynuuje, że wydaje się, że ta ocena jest właściwa, bo z jednej strony sytuacja finansów publicznych się poprawiła w ostatnim czasie, z drugiej strony poprawiła się koniunktura gospodarcza.
Powiązany Artykuł
![rating 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/57e9ce18-c491-4880-8f7c-bb32e8ddf254.jpg)
Rating Polski: nową ocenę przedstawi agencja Moody's. Ekonomiści nie spodziewają się zmiany
Jak jednak dodaje, gdzieś na radarze widać, że nie brakuje wyzwań dla polskiej gospodarki.
− Agencja nie jest od tego aby popadać w skrajne emocje, w tym przypadku skrajny optymizm – jest świetnie, podnosimy rating. Ja takiej zmiany nie oczekuję, mówi Przemysław Kwiecień.
Lepsza prognoza dla gospodarki w tym roku przełoży się na zmianę ratingu?
Apetyty są jednak duże, zwłaszcza, że w tym tygodniu agencja podwyższyła swoje prognozy wzrostu PKB dla Polski z 3,2 do 4,3 proc. i obniżyła deficyt sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc.
REKLAMA
Co innego ocena jednoroczna a co innego perspektywa wieloletnia
− Lepszy od oczekiwań wzrost gospodarczy oraz pozycja fiskalna Polski są na pewno pozytywne dla ryzyka kredytowego, jednak nie można tego łączyć z długoterminową oceną wiarygodności kredytowej Polski - dodaje gość radiowej Jedynki.
Jak wyjaśnia, jeśli inwestor chce polegać na takiej ocenie, to powinna ona być długofalowa.
Inwestorzy patrzą długofalowo
− Jeśli inwestor kupi obligacje 10-letnie, to w perspektywie tych dziesięciu lat chce wiedzieć, czy rząd zapłaci mu odsetki, albo nie spłaci długu, albo ureguluje go tylko w części, tak jak jest teraz w przypadku Grecji, mówi gość radiowej Jedynki.
I dodaje, że chociaż jest dobrze, że agencja podniosła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski w tym roku, ale to jeszcze nie oznacza, że jest świetnie w długiej perspektywie.
REKLAMA
Przed Polska jest jeszcze dużo wyzwań
Bo przed Polską czekają liczne wyzwania, wśród których ekonomista wymienia m.in. sytuację na rynku pracy, spowodowaną coraz większymi brakami pracowników i wejściem w życie reformy obniżającej wiek emerytalny.
Decyzję agencji zapewne poznamy po godz. 22, czyli po zamknięciu sesji w Stanach Zjednoczonych. A w tym roku jeszcze dwa przeglądy ratingu Polski: 20. października zrobi to agencja S&P, a 8. grudnia Fitch.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA