Można dostać pieniądze na „Dobry pomysł”. Wśród pomysłów: lampa-kandelka, zabijający bakterie bursztyn, skarpeta do rehabilitacji

Od 18 października rozpocznie się nabór do programu "Dobry pomysł", firmowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Polski Fundusz Rozwoju.

2017-09-10, 13:07

Można dostać pieniądze na „Dobry pomysł”. Wśród pomysłów: lampa-kandelka, zabijający bakterie bursztyn, skarpeta do rehabilitacji
Na razie program ma charakter pilotażowy. Jego budżet wynosi 2 miliony zł.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Od 18 października rozpocznie się nabór do programu "Dobry pomysł", firmowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Polski Fundusz Rozwoju. Dla kogo jest przeznaczony, o tym w Agro Faktach radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jest przeznaczona dla osób, które mają do zaproponowania  ciekawe projekty czy rozwiązania, ale nie mają doświadczenia biznesowego i pieniędzy.

Wielu wynalazców, konstruktorów czy innowatorów rozsyła pisma i maile do rozmaitych instytucji, próbując zainteresować je swoimi pomysłami. Nie było jednego miejsca, w którym mogłyby być one zweryfikowane.

─ Program "Dobry pomysł" ma tę lukę wypełnić - powiedział Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Oby, bo przykłady osób, którym udało się przebić, są bardzo zachęcające. 

Pomysł na skarpetki leczące płaskostopie powstał w zimnej kuchni

Natalia Szczepańska, studentka I roku medycyny na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, opracowała specjalne skarpetki na płaskostopie.
Jak wyjaśnia, pomysł powstał dwa lata temu w kuchni z zimną kamienną podłogą.

REKLAMA

─ Pomyślałam, że właśnie chłód może najlepiej zmusić do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych i powstała skarpetka do leczenia płaskostopia, mówi gość radiowej Jedynki.

Kolejny pomysł: bursztyn, który zabija groźne bakterie

Co najmniej na równie ciekawy pomysł wpadł Igor Kaczmarczyk, prezes start-upu Amber Laboratories,  student medycyny i biotechnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jak wyjaśnia, pracuje nad wykorzystaniem bursztynu w medycynie, a dokładnie przy zabijaniu lekkoodpornych szczepów bakterii.

─Zaczęło się od przeglądania starodruków, na jednym z nich, z XVIII wieku o epidemii dżumy przeczytaliśmy, że ludzie pracujący przy obróbce bursztynu w Królewcu nie zapadali na tę chorobę, wyjaśnia.

─ Okazało się, dodaje, że temat nie został zbadany naukowo.

─ Udało nam się wyselekcjonować jeden ekstrakt bursztynu, który zawiera substancję zabijającą lekoodporne patogeny, mówi Igor Kaczmarczyk

REKLAMA

Lampka kandelka do pracy i do relaksu

Michał Ratajczak, student Politechniki Warszawskiej od zawsze interesował się światłem i skonstruował lampkę kandelkę.
Jak wyjaśnia, badając różne źródła światła, zastanawiał się, jak światło na nas wpływa.

─ I powstała lampa-kandelka o dwóch trybach” - do pracy, z zimną barwą i do relaksu, z barwą ciepłą, mówi Michał Ratajczak.

I dodaje, że z przeprowadzonych przez niego badań wynika, że przy barwie zimniej jesteśmy w stanie zapamiętać o 20-30 proc. więcej informacji, a barwa ciepła pozwala na lepsze wykorzystanie czasu na relaks i odpoczynek.

Program i dla 18-latków, i dla 80-latków

─ W programie projektów z pewnością nie zabraknie - mówi wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśla wiceminister, dobry pomysł może mieć nie tylko 18-latek, ale również 60 i 80-latek.

REKLAMA

─ Te osoby są również adresatami tego projektu, mówi wiceminister.

Program pomoże zweryfikować propozycję wynalazcy, sprawdzi jej oryginalność, przekieruje na właściwe ścieżki rozwoju, a także umożliwi pozyskanie dofinansowania.

Na razie program ma charakter pilotażowy. Jego budżet wynosi 2 miliony zł.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej