K2 dla Polaków: milion złotych dla himalaistów na zimowy podbój "najtrudniejszego przeciwnika"

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło wyniki konkursu "Wspieranie promocji Polski w pionierskich osiągnięciach sportowych na świecie na lata 2017-2019”. Jednym z beneficjentów ministerialnego programu został Polski Związek Alpinizmu (PZA).

2017-09-11, 17:00

K2 dla Polaków: milion złotych dla himalaistów na zimowy podbój "najtrudniejszego przeciwnika"
Treking do bazy pod K2 . Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Janusz Gołąb w "Trzeciej Stronie Medalu"o polskiej wyprawie na K2 - jedynym ośmiotysięczniku nie zdobytym zimą(Trójka/TSM)
+
Dodaj do playlisty

Polski Związek Alpinizmu pozyskał wsparcie w wysokości 1 000 000 zł  na narodową wyprawę zimową na K2 – jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik – realizowaną pod hasłem #K2dlaPolaków.

Powiązany Artykuł

Adam Bielecki 1200 F.jpg
K2 dla Polaków? Już raz "lodowi wojownicy" musieli złożyć broń. Zdobycie funduszy trudniejsze od zdobycia szczytu?

Zimowa próba zdobycia K2 jest jednocześnie jedną z największych ekspedycji wysokogórskich w historii Polski, dającą szansę Polakom na największe, globalne osiągnięcie w dziejach światowego himalaizmu. Partnerem strategicznym wyprawy jest należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Skład osobowy wyprawy na K2:

Krzysztof Wielicki - kierownik wyprawy
Janusz Gołąb - kierownik sportowy
Krzysztof Wranicz - lekarz wyprawy
Dariusz Załuski - filmowiec

Adam Bielecki
Marcin Kaczkan
Artur Małek
Marek Chmielarski
Rafał Fronia
Piotr Tomala

REKLAMA

Zaproszenie dostali Kacper Tekieli i Andrzej Bargiel, niestety w składzie zabraknie prawdopodobnie Denisa Urubki.

O K2 mówi się, że to najtrudniejszy "przeciwnik" z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom w warunkach zimowych. Pozostaje on wciąż jedynym niezdobytym o tej porze roku ośmiotysięcznikiem, a jako, że Polacy rozpoczęli konkurencję pod tytułem "zimowy himalaizm”, to teraz chcieliby postawić kropkę nad "i”.  

Narodem pionierów w dziedzinie zdobywania zimą najwyższych szczytów świata Polska stała się 37 lat temu, kiedy 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki stanęli na szczycie najwyższej góry ziemi Mount Everestu (8848 m n.p.m.), jak się później okazało wyprawa pod wodzą Andrzeja Zawady była początkiem złotej ery polskiego himalaizmu. 

REKLAMA

ah, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej