Czy Katalonia ma szanse na niepodległość?
Setki tysięcy Katalończyków domagały się w Barcelonie zgody na zaplanowane 1 października referendum w sprawie niezależności regionu. Organizatorzy mówią o ponad milionie demonstrantów. O tym, czy Katalonia ma szanse na niepodległość powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
2017-09-13, 14:37
Posłuchaj
Zdaniem eksperta, nawet jeśli to referendum odbędzie się, przy absolutnym sprzeciwie rządu Hiszpanii, to bez względu na wyniki zostanie uznane przez władze za nieważne i niewiążące. - Będzie to oczywiście nakręcało do działania ruch nacjonalistyczny w Katalonii, który dysponuje znaczącym poparciem społecznym – dodał prof. Wawrzyniec Konarski i wyjaśnił, że kataloński nacjonalizm jest z perspektywy metod działania nacjonalizmem politycznym, ale ma gruntowne oparcie na specyfice entokulturowej - nie jest jednak czysto etniczny.
- Mieszkańcy tego regionu mają swój język, tradycje historyczne, mocno rozbudowaną tożsamość regionalną i choć zamieszkują niewielki obszar to jest on bardzo dynamiczny gospodarczo – powiedział prof. Wawrzyniec Konarski.
Kwestia niepodległości dzieli samych Katalończyków. Według kwietniowego sondażu ośrodka Metroscopia 44 procent Katalończyków popiera oderwanie się regionu, a 49 procent chce, aby pozostał on częścią Hiszpanii. Zdaniem gościa audycji taki podział może być niebezpieczny ponieważ sprawia, że obydwie strony okopują się na swoich pozycjach ideologicznych.
9 listopada 2014 roku zwolennicy niepodległości przeprowadzili już niewiążące referendum w tej sprawie, w którym wzięły udział 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się wówczas ponad 80 procent uczestników głosowania. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał referendum za nielegalne w świetle konstytucji.
REKLAMA
Rozmawiała Olga Bobienko.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 13.09.17
Godzina emisji: 13.45
REKLAMA