IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

2017-09-17, 18:00

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej
Plakat promujący IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej.Foto: materiały prasowe

Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania ukazujące tradycje Polaków żyjących na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W Jarosławiu na Podkarpaciu, w dniach 8-15 września, odbywał się IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie wydarzenia, które przypomina i pomaga odkrywać to, co w Kresach najpiękniejsze.

Posłuchaj

17.09.17 Tomasz Kuba Kozłowski: Nowogródek już na zawsze pozostanie w cieniu Adama Mickiewicza
+
Dodaj do playlisty

Inauguracyjny wykład festiwalu wygłosił Tomasz Kuba Kozłowski, znawca Kresów z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Przedstawił historię Nowogródka, jednego z ważniejszych miast I Rzeczypospolitej, w którym na świat przyszedł Adam Mickiewicz.

– To właśnie tam odbywały się trybunały szlacheckie, mieściły się ważne instytucje państwowe oraz obiekty sakralne, jak chociażby Fara Witoldowa, ufundowana przez wielkiego księcia Witolda, w której ślub z Zofią Holszańską brał król Władysław Jagiełło. W XIX wieku Nowogródek został sprowadzony do prowincjonalnego i nieliczącego się małego miasteczka. Historię tego niezwykłego miejsca chciałem przedstawić gościom festiwalu – powiedział Tomasz Kuba Kozłowski.

Na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu zebrała się sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą. Posłowie oraz członkowie rządu dyskutowali m.in. na temat sytuacji mniejszości polskiej na Litwie w kontekście rozpoczętego roku szkolnego. Obradom komisji przysłuchiwał się Michał Fedusio.

W audycji powróciliśmy także do niedawno zakończonego II Forum Polonijnego. Halina Ostas rozmawiała z Polonusami, którzy w swoich krajach aktywnie promują Polskę.

Natomiast Wojciech Jankowski z „Kuriera Galicyjskiego”, który był obecny na XIX Dniu Polskim organizowanym przez Związek Polaków w Rumunii.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maria Furdyna.

Magazyn „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.09.17

Godzina emisji: 17.06

 


Polecane

Wróć do strony głównej