Reprywatyzacja w Warszawie. Znamy decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie Poznańskiej 14

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła w poniedziałek decyzję władz Warszawy z 2013 r. w sprawie ul. Poznańskiej 14. Nieruchomość ta została wtedy przekazana w użytkowanie wieczyste spadkobiercy dawnych właścicieli; reprezentował go adwokat Robert N.  To pierwszy budynek z lokatorami, którego zwrot zbadała Komisja Weryfikacyjna, zajmująca się reprywatyzacją w Warszawie. 

2017-09-18, 17:20

Reprywatyzacja w Warszawie. Znamy decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie Poznańskiej 14

Posłuchaj

Patryk Jaki o decyzji Komisji Weryfikacyjnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Komisja orzekła w punkcie pierwszym o uchyleniu w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 27 czerwca 2013 r. i odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Dwa - o nadaniu wyżej wymienionej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Trzy - o uchyleniu w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 11 października 2013 r. i umorzeniu postępowania administracyjnego - ogłosił przewodniczący komisji Patryk Jaki.

Według Komisji, w przypadku tej reprywatyzacji doszło do rażącego naruszenia prawa przez urzędników Ratusza. W ocenie przewodniczącego komisji Patryka Jakiego, dzisiejsza decyzja jest przełomowa, ponieważ - jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej - dała bezpieczeństwo i spokój lokatorom, którzy od lat byli nękani. 

Komisja orzekła, że do obrotu nieruchomością doszło w złej wierze, co oznacza, że nieruchomość wraca do zasobów miasta, a lokatorzy mogą dalej mieszkać przy Poznańskiej 14 na podstawie umów najmu, zawartych z warszawskim Ratuszem. Według członka Komisji Weryfikacyjnej, Pawła Rabieja z Nowoczesnej, dzisiejsza decyzja będzie miała wpływ na postrzeganie reprywatyzacji w Warszawie i jej błędów. 

REKLAMA

Komisja badała sprawę Poznańskiej 14 pod koniec sierpnia. W 2013 r. przekazano ją w użytkowanie wieczyste na 99 lat spadkobiercy dawnych właścicieli, którego reprezentował adwokat Robert N. Decyzję w imieniu prezydent Warszawy podpisał b. wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń. Kilka miesięcy po przekazaniu w użytkowanie wieczyste spadkobierca sprzedał spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. Jak podawały media, w styczniu 2014 r. sprzedali oni nieruchomość spółkom Jowisz związanym z Grupą Fenix.

Podczas rozprawy lokatorzy budynku mówili o drastycznych podwyżkach czynszu, który wzrósł z 8 do 59 złotych za metr kwadratowy. Lokatorka Anna Thomas opowiadała też o dewastowaniu kamienicy przez nowego właściciela. Lokatorka poinformowała o wielu wątpliwościach, dotyczących spadkobierców nieruchomości. Wątpliwości dotyczące postanowienia spadkowego miał też stołeczny ratusz, do czego przyznał się Komisji dyrektor Biura Spraw Dekretowych warszawskiego urzędu miasta, Piotr Rodkiewicz. 

REKLAMA

W trakcie rozprawy mieszkańcy kamienicy zeznali m.in., że prokuratura odrzuciła ich zawiadomienie o nieprawidłowościach w postępowaniu spadkowym, a miasto nie oferowało pomocy osobom zmuszonym do opuszczenia lokali.

Kamienica przy Poznańskiej 14 należała niegdyś do licznej rodziny żydowskiej Włodawerów. Jej przedwojennym właścicielem był Abram Ajzak Włodawer. Po wojnie nieruchomość przejęło miasto.

W 2006 roku po kamienicę zgłosił się spadkobierca Aleksander Włodawer ze Stanów Zjednoczonych, reprezentowany przez warszawskiego mecenasa Roberta N. W ręce prywatne kamienica trafiła w 2013 roku. Aleksander Włodawer po kilku miesiącach sprzedał nieruchomość Robertowi N. i jego wspólnikowi Januszowi Piecykowi za mniej więcej 4 miliony złotych. W styczniu 2014 roku zarobili oni kilka milionów złotych na sprzedaży kamienicy firmie, która kupuje zreprywatyzowane kamienice, podnosi czynsze i składa wnioski o eksmisje. 

REKLAMA

Zarząd Fenix Group w stanowisku przekazanym wtedy mediom oświadczał, że firma z wyjątkową starannością podeszła do zakupu kamienicy przy Poznańskiej 14 i "w dobrej wierze, zgodnie z prawem" nabyła 63 proc. udziałów w tej kamienicy.

aj/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej