Komentarze do wystąpienia prezydenta Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

„Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta Dudy komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego” i amerykanista Artur Wróblewski z uczelni Łazarskiego.

2017-09-20, 14:30

Komentarze do wystąpienia prezydenta Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nowy Jork, USA, 19.09.2017.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

20.09.17 Komentuje Artur Wróblewski, amerykanista, uczelnia Łazarskiego
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Jakuba Jałowiczora najważniejszym wątkiem przemówienia prezydenta były wątki bezpieczeństwa. – To były aluzje do sytuacji na Ukrainie, gdy prezydent mówił o wojnie hybrydowej i destabilizowaniu sytuacji przez państwa ościenne. To była niezbyt mocno zawoalowana aluzja do poczynań Rosji. Andrzej Duda pokazywał, że niebezpieczeństwo może pochodzić stamtąd, doskonale wiadomo, że Ukraina i Gruzja są destabilizowane przez Rosję – powiedział publicysta.

Według gościa Polskiego Radia 24 wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ wymagał zbudowania szerokiej koalicji z wieloma państwami. – Pamiętamy, że prezydent Duda jeździł z wizytami do krajów afrykańskich. To będzie miało przełożenie na gospodarkę, ale jednocześnie było to nawiązywanie kontaktów z państwami, z którymi nie mieliśmy zbyt rozbudowanych stosunków dyplomatycznych. Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ma oczywisty wpływ na to, że Polska jest jednym z krajów, które biorą udział w poważnych rozmowach o geopolityce. Wpływ na decyzje krajów, które tam zasiadają to poważna sprawa, głos Polski będzie słyszany – mówił Jałowiczor.

W ocenie Artura Wróblewskiego przemówienie prezydenta Dudy było krótkie, acz treściwe. – Andrzej Duda wspomniał o przeciwdziałaniu ingerencji innych państw. Powtarzając trochę za prezydentem Trumpem, pochwalił ideę z Karty ONZ o ochronie suwerenności i nieingerencji w wewnętrzne sprawy państwa. Prezydentowi mogło chodzić o aneksję Krymu przez Rosjan, ale i rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory – mówił gość Polskiego Radia 24.

W opinii amerykanisty komentatorzy chwalą prezydenta Dudę za mówienie o zrównoważonym rozwoju. – Prezydent Duda mówił o nierównościach społecznych, a także konfliktach o wodę – wojna w Syrii wybuchła m.in. z powodu suszy i zatargu z Turcją o wodę. Prezydent Duda przypomniał, że Unia Europejska ma najbardziej rozwinięty system ochrony klimatu. Jesteśmy w czołówce ograniczania zanieczyszczeń i dążenia ku czystym technologiom. Pomoc rozwojowa jest dobra dla Polski, ponieważ pomagamy innym, ale i wchodzimy z naszym handlem na inne rynki – przekonywał Wróblewski.

REKLAMA

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, prezydent Trump pochwalił patriotyczną postawę Polski, wymieniając nasz kraj razem z Francja i Wielką Brytanią. – To było mocne przemówienie Trumpa, które było pochwałą suwerenności. To wpisuje się w pryncypialny realizm polityczny, który zauważają komentatorzy, gdzie mowa jest o trosce o własne państwo, obywateli i rodzinę. Nie ma tam jednak ucieczki przed poważnymi sprawami na świecie – Trump mówił krytycznie o Iranie, który nie przestrzega porozumienia antynuklearnego – stwierdził Artur Wróblewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 10:17 i 13:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej