Śląsk i Opolszczyzna łatwiej ochronią się przed powodzią. Budowa polderu w Raciborzu na półmetku
To inwestycja o znaczeniu strategicznym, która pozwoli całej Opolszczyźnie i częściom Śląska oraz Dolnego Śląska skuteczniej chronić się przed powodziami. Na półmetku jest budowa polderu w Raciborzu - największego w Polsce suchego zbiornika o powierzchni średniego miasta. Początek prac budowlanych oznaczał duże zmiany dla mieszkańców okolicznych terenów.
2017-09-20, 14:35
Posłuchaj
Z powodu budowy polderu trzeba było przesiedlić wieś Nieboczowy i odtworzyć ją niedaleko, w bezpiecznym miejscu. Były też pewne perturbacje z wykonawcą, ale teraz wszystko zmierza w dobrym kierunku.
Linda Hofman z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach powiedziała, że polder będzie miał powierzchnie 26 kilometrów kwadratowych. - Dzięki temu przed powodzią uchroniony zostanie nie tylko Racibórz, na terenie którego ten zbiornik powstaje, ale też Opolszczyzna, a także Śląsk oraz Dolny Śląsk - podkreśliła.
Przy planowaniu przesiedlenia, koniecznego przy budowie nowej infrastruktury przeciwpowodziowej, pojawił się duży opór mieszkańców, którzy obawiali się, że stracą na tej inwestycji. - Obawy okazały się bezpodstawne. Dziś ci ludzie mieszkają w nowej miejscowości, która jest uznawany za dobry przykład w skali świata jeśli chodzi o relokację miejscowości na taką czy inną okoliczność - dodała Linda Hofman.
Zbiornik na Odrze budowany jest od 2013 roku. Inwestycję finansują Bank Światowy, Bank Rozwoju Rady Europy, Skarb Państwa oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
REKLAMA
Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA