Presja środowiskowa a podziały polityczne
Na Małgorzatę Gersdorf spadła fala krytyki po tym, jak wzięła udział w zaprzysiężeniu Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Dzień później rzecznik Sądu Najwyższego próbował tłumaczyć obecność na tej uroczystości pierwszej prezes SN następująco: „W trudnym okresie stresów i przepracowania każdemu z nas zdarzają się kroki podjęte bezrefleksyjnie”. Czy presja środowiskowa decyduje o podziałach politycznych w Polsce? W audycji W Gruncie Rzeczy rozmawiali o tym Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Krok (Fronda Lux).
2017-09-20, 20:33
Posłuchaj
Bartłomiej Radziejewski wskazywał, że presja środowiskowa jest jednym z czynników istotnych w polskiej polityce. Gość mówił o funkcjonowaniu „systemu pasożytniczego, w którym pewna grupa przechwytuje instytucje publiczne, by je drenować kosztem reszty społeczeństwa”. – Obarczone jest to wieloma kosztami dla funkcjonowania państwa, społeczeństwa, gospodarki, a bogaci się wąska elita władzy – wskazywał. Dodał, że kwestie praworządności są fundamentalne z punktu widzenia ustroju państwa, bo decydują o naszej wolności.
Tomasz Krok podkreślił, że „polityka się radykalizuje, a ludzie się gubią”. – Ja sam nie wiem, o co chodzi w tym sporze o kompetencje prawne. Na szczęście dla PiS to, jak nieumiejętnie opozycja rozkłada akcenty, zapewnia Prawu i Sprawiedliwości jeszcze długie lata rządów – wyjaśnił. Gość ocenił, że „opozycja myśli, że tłumy wyjdą na ulice w obronie sądów, tymczasem nikt nie będzie na to nadstawiał głowy”.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_____________________
W Gruncie Rzeczy w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 20.09.2017
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA