Elektrownia jądrowa: niebawem poznamy lokalizację
Gdzie powstanie elektrownia jądrowa? Minister energii mówi o dwóch lokalizacjach i zapewnia, że decyzja jest coraz bliżej. Ważne by blisko była woda, zatem najlepiej jak by inwestycja powstała nad morzem.
2017-09-21, 11:42
- Negocjacje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowej ze społecznościami lokalnymi są zaawansowane - powiedział w środę w Telewizji Republika minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że pod uwagę brane są dwa miejsca, gdzie mogłaby powstać taka elektrownia.
- Negocjacje z lokalnymi społecznościami mamy bardzo zaawansowane. Jest duże zrozumienie i za to dziękuję mieszkańcom tych gmin. Są dwa takie miejsca, które wyraźnie są przygotowane do tego, żeby mogła tam być elektrownia jądrowa i tam jest zrozumienie - powiedział minister.
Kluczowy dostęp do wody
Minister powiedział, że odpowiednim do budowy elektrowni jądrowej byłby obszar nadmorski ze względu na stały dostęp do wody, która potrzebna jest do chłodzenia.
- Jeżeli budujemy elektrownię nad morzem to jest kwestia taka że mam zagwarantowane bezpieczeństwo, jeśli chodzi o chłodzenie, stałe dostawy wody. W rzece to może być susza, może być inny problem, a nad morzem jest możliwość budowy bezpiecznych elektrowni i społeczność lokalna, z którą dyskutujemy jest coraz bliższa decyzji pozytywnych - powiedział szef resortu energii.
Poparcie społeczne dla budowy elektrowni atomowej
Jak mówił w Polskim Radiu Tomasz Nowacki z Ministerstwa Rozwoju, są trzy warunki, które trzeba spełnić, aby z sukcesem zrealizować budowę elektrowni atomowej w Polsce.
REKLAMA
– Musi być współpraca wszystkich zainteresowanych – z jednej strony rządu, następnie inwestora, a do tego konieczna jest akceptacja społeczna – podkreślał Tomasz Nowacki.
Tej ostatniej wydaje się zaś, że nie brakuje. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, w polskim społeczeństwie zdecydowanie wzrasta akceptacja dla tej inwestycji.
Prawie 64 proc. Polaków opowiada się za wykorzystaniem energetyki jądrowej w Polsce , z czego poparcie średnie to 43,2 proc. a zdecydowane – 20,7 procent.
Długa droga do celu
Od momentu ogłoszenia przetargu budowa elektrowni jądrowej może potrwać 9-10 lat.
Minister Tchórzewski na początku września powiedział PAP, że na budowę 3 bloków jądrowych trzeba około 75 mld zł do roku 2040.
Jak mówił wtedy PAP Tchórzewski, jeżeli decyzja o budowie elektrowni jądrowej zapadłaby w tym roku, to uruchomienie pierwszego bloku miałoby miejsce w okolicach 2029 albo i 2030 roku.
REKLAMA
![Jak działa elektrownia atomowa?](http://static.prsa.pl/images/b7371393-7897-4984-b8d6-75f27b25e714.jpg)
PAP, abo
REKLAMA