Opłata turystyczna zastąpi opłatę miejscową?
W lipcu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że z uwagi na zanieczyszczenie powietrza Zakopane niesłusznie pobiera opłatę miejscową. Wcześniej podobny wyrok zapadł w sprawie Wisły.
2017-09-26, 21:11
Posłuchaj
Teraz samorządy chcą wprowadzić opłatę turystyczną. Miałaby ona zastąpić obecnie istniejącą opłatę miejscową, której pobieranie uzależnione jest od spełnienia przez gminę warunków „klimatycznych i krajobrazowych”. A te - jak pokazują wyroki sądów - coraz trudniej spełnić.
Opłata turystyczna na innych zasadach niż miejscowa
− Związek Miast Polski chce zerwać z dotychczasowymi zasadami naliczania opłat miejscowych i zastąpić je nową daniną: opłatą turystyczną, - mówi Katarzyna Gondek, zastępca dyrektora do spraw turystyki w krakowskim magistracie i dodaje, że obsługa turystyczna łączy się z licznymi wydatkami dla miast.
Wyrównanie szans między miejscowościami
Jak zaznacza Bartosz Godusławki redaktor Dziennika Gazety Prawnej- takie rozwiązanie mogłoby wyrównać szanse miejscowości turystycznych, które nie pobierały do tej pory innych podatków - między innymi związanych z jakością powietrza.
Taka propozycja Związku Miast Polskich nie dziwi też mecenasa Piotra Bimkiewicza, eksperta karno-gospodarczego Kancelarii BW Adwokaci.
REKLAMA
Resort finansów przeanalizuje propozycje zawarte w ustawie
Propozycje te zostaną przeanalizowane pod kątem zgodności z systemem prawnym i ich wpływu na finanse samorządów, mówił Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.
Związek Miast Polskich chciałby wprowadzić opłatę turystyczną już w przyszłym roku.
Projekt przewiduje, że stawka opłaty turystycznej mogłaby być różnicowana ze względu na „lokalizację i rodzaj obiektu”, w którym miałaby być pobierana. Jej wysokość nie mogłaby przekroczyć 2,22 zł dziennie.
REKLAMA
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA